Katowice mocno się zmienią.

Katowice mocno się zmienią.

21 listopada 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Nietrudno się domyślić, że Katowice wkrótce zamienią się w wielki plac budowy. Będzie sześć centrów przesiadkowych (niektóre są już w budowie). Przebudowane zostaną też m.in. ulice Dworcowa i Tylna Mariacka oraz Mickiewicza. Rozpocznie się budowa Centrum Nauki.

Obok wielkich inwestycji, znajdzie się też miejsce dla tych mniejszych, które jednak znacznie podnoszą nasz komfort życia. Ma być bardziej zielono, powstanie wiele nowych miejsc rekreacyjnych. Nie zapomniano też o najsłabszych.

Mieszkańcy Koszutki, szczególnie ci najmłodsi zapewne bardzo się ucieszą, że na „Aszy” powstaną wreszcie toalety miejskie oraz „Pamp-Pong Park Koszutka. Strefa sportu dla każdego”.

Więcej atrakcji także mogą się spodziewać ci, którzy lubią spędzać czas nad stawem Starganiec. Teren wokół niego zostanie uporządkowany i zagospodarowany tak, aby dobrze się tam czuli zarówno ci, którzy wolą wypoczywać w spokoju, jak i amatorzy ruchu. To przedsięwzięcie prowadzone wspólne z Mikołowem.

Osiedle Witosa wzbogaci się o tzw. „osiedlową strefę aktywności”. W tym celu przebudowany zostanie skwer Karlika z Kocyndra. Zbudowany także zostanie dom kultury, otoczony parkiem.

Zmodernizowany zostanie pomost na stawie kajakowym w Dolinie Trzech Stawów, przy klubie kajakowym UKS 4. W obrębie ulic Kościuszki i Zgrzebnioka zbudowana zostanie hala lekkoatletyczna ze strzelnicą sportową i stadionem lekkoatletycznym.

Amatorów dwóch kółek z pewnością ucieszy fakt, że na rozwój katowickiej infrastruktury rowerowej wydanych zostanie prawie 12,9 mln zł. Powstanie m.in. ścieżka rowerowa, łącząca Strefę Kultury z Koszutką.

Rozbudowana będzie także ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Granicznej, aż do centrum miasta, a ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Brynowskiej – dokończona.

Ma być więcej zieleni. Na ulicy Warszawskiej zamiast parkingu będą drzewa. Zrewitalizowanych zostanie wiele terenów zielonych podlegających miastu, na przykład plac Rostka czy plac Wolności.
Utrzymany zostanie system poidełek miejskich w Śródmieściu, znany pod nazwą „KatoPije”.

Melomanów na pewno usatysfakcjonują dwie inwestycje — budowa organów koncertowych dla NOSPR w Katowicach i powstanie w dawnym domu Wociecha Kilara Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej.

Nie zapomniano także o tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Zbudowana zostanie noclegownia dla bezdomnych mężczyzn i domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Zastrzyk finansowy otrzyma też schronisko dla bezdomnych zwierząt. Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę warunków bytowych wśród podopiecznych ośrodka.

Wydatki mają wynieść 2,6 mld zł przy nieco mniejszych wpływach, wynoszących 2,3 mld zł. Z czego pokryty zostanie deficyt? Mamy 173 mln zł nadwyżki budżetowej z poprzednich lat.

Władze miasta nie ukrywają, że w przyszłym roku trzeba będzie ograniczyć wydatki bieżące, przede wszystkim pensje urzędników, pracowników miejskich jednostek i rachunki, przy maksymalnym wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej i innych źródeł inwestycyjnych.

To tylko niektóre założenia budżetu Katowic na przyszły rok. Dziś będą one omawiane na sesji rady miasta.

Na zdjęciu: Katowice o poranku. Fot. Magda Bachir.