Cząstka katowickiej metropolii dziedzictwem całej Europy. W Paryżu nie kryto zachwytu.

Cząstka katowickiej metropolii dziedzictwem całej Europy. W Paryżu nie kryto zachwytu.

2 listopada 2019 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

W stolicy Francji odbyło się wręczenie Nagród Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra 2019. Jest to absolutnie prestiżowe wyróżnienie.

Dlatego z wielką radością możemy napisać, że w kategorii „Konserwacja”, wśród nagrodzonych znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.

Laureatów było 25. Spośród nich 7 otrzymało Grand Prix. W tym gronie była m.in. nasza Królowa Luiza.

Prace nad odnową sztolni, przekształceniem jej we wspaniały obiekt zabytkowy, rozpoczęły się w 2009 r. Prawdopodobnie nikt dotąd nie prowadził prac górniczych, budowlanych, aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie.

Głównym celem tego ambitnego projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne.

Rewitalizacja Sztolni Królowa Luiza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dziś Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.

Na zdjęciu jedna z prac cyklu „Kobiety kopalni”, prezentowanego podczas otwarcia galerii Zmiękczalnia na terenie górniczego skansenu. Źródło i fot.: UMWŚ.