Polskie państwo wreszcie uderzyło tak mocno, że zabolało. Jeden z największych producentów koncentratu jabłkowego ukarany. Drugi wielki producent soków zmienił nieuczciwe praktyki.

Polskie państwo wreszcie uderzyło tak mocno, że zabolało. Jeden z największych producentów koncentratu jabłkowego ukarany. Drugi wielki producent soków zmienił nieuczciwe praktyki.

18 października 2019 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Sprawa dotyczy dwóch wielkich koncernów: T.B. Fruit Polska oraz Rauch Polska. Ten pierwszy zapłacić musi 8,3 mln zł kary. Drugi koncern zobowiązał się do zmiany niedobrych praktyk i uniknął kary.

T.B. Fruit Polska to jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Spółka jest częścią europejskiej grupy należącej do Francoso Corporation. Przetwarza również wiśnie, maliny, aronię, truskawki oraz czarną porzeczkę.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ustalił, że przedsiębiorca nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Pomimo tego, że w umowie deklaruje 30 dni na zapłatę, to rolnicy otrzymują pieniądze o wiele później.

T.B. Fruit Polska zwlekał średnio ponad 100 dni z uregulowaniem należności. Najdłuższe opóźnienie wyniosło prawie rok.

Na T.B. Fruit Polska została nałożona kara finansowa wysokości 8,3 mln zł. Jest to 3 proc. ubiegłorocznego obrotu spółki. To największy wymiar kary za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej.

Z kolei Rauch Polska należy do koncernu Rauch Fruchtsafte, jednego z największych producentów soków owocowych w Europie. Ten przedsiębiorca mógł w niejasny sposób ustalać cenę, po której odbierał owoce od dostawców.

Podawał jedynie mało precyzyjne informacje, że cena będzie zależeć od m.in. jakości produktów rolnych, terminu dostawy czy warunków rynkowych, jak wielkości popytu i podaży. W efekcie kontrahent spółki nie mógł określić nawet przybliżonej kwoty, jaką otrzyma za dostarczane produkty.

Ustalono również, że różnice pomiędzy deklarowanym w umowie, a faktycznym terminem zapłaty wynosiły do ok. 40 dni.

W trakcie postępowania Rauch Polska współpracował z UOKiK i zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk. UOKiK uznał, że proponowane działania poprawią sytuację rolników dlatego przyjął propozycję spółki.

Rauch Polska ustali w nowych umowach ceny minimalne na zakup owoców oraz stałe stawki za warzywa. Spółka będzie płacić rolnikom niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni.

W przypadku braku porozumienia w sprawie ceny dostawca będzie mógł sprzedać zakontraktowane wcześniej produkty innemu podmiotowi, bez negatywnych konsekwencji umownych. Ponadto rolnicy będą mogli zażądać ponownego badania jakości dostarczanych owoców. Zgodnie z umową w przypadku złego stanu produktów ich cena może być obniżona.

Spółka zobowiązała się również do zwiększenia zakupów bezpośrednio od rolników – docelowo o minimum 6 proc. do 2022 r. Poprawi to pozycję hodowców owoców i warzyw i pozwoli m.in. na wynegocjowanie lepszych cen w przyszłości.

Źródło: UOKiK. Fot. Pixabay.