Pierwsza atomowa elektrownia w Polsce powstanie 20 kilometrów od Katowic. Umowa już podpisana.

Pierwsza atomowa elektrownia w Polsce powstanie 20 kilometrów od Katowic. Umowa już podpisana.

22 października 2019 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Pierwsza w Polsce siłownia jądrowa ma powstać na terenie zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimu. Należą one do jednego z najbogatszych Polaków, Michała Sołowowa.

Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 5 września. Dopiero wczoraj podano do wiadomości publicznej pierwszą informację na ten temat. Opublikował ją „Parkiet”. Dziś podały ją również Money.pl czy „Dziennik Gazeta Prawna”.

To nie jest plotka. Oficjalny komunikat w tej sprawie opublikował GE Hitachi Nuclear Energy (treść komunikatu pod tekstem). Ten koncern ma zbudować pierwszą polską elektrownię atomową.

W siłowni działać ma reaktor wrzącej wody BWRX-300. Jest to niewielki reaktor o mocy 300 MW. Produkuje energię mogącą pokryć zapotrzebowanie stu, studwudziestotysięcznego miasta.

Koszt oświęcimskiej elektrowni jądrowej wyniesie około jednego miliarda dolarów. Budowa elektrowni trwać ma 10 lat.

Jak obliczyliśmy teren zakładów Synthos dzieli od granic Katowic nawet mniej niż wspomniane 20 km. W linii prostej jest to niecałe 17 km.

Dodajmy, że cały Oświęcim, podobnie jak inne miasta Śląska i tej części Małopolski, zmaga się ze szkodami górniczymi. W mieście jest szereg budynków, które ucierpiały na skutek wstrząsów wywoływanych wydobyciem prowadzonym przez kopalnię Piast i kopalnie spółki Tauron Wydobycie. Czy brano to pod uwagę?

Na zdjęciu: elektrownia atomowa w Cattenom we Francji, o mocy 1300 MW. Ta w Oświęcimiu będzie dużo mniejsza. Fot. Stefan Kühn/Wikimedia. Poniżej oficjalny komunikat GE Hitachi Nuclear Energy:

„GE Hitachi Nuclear Energy ogłasza współpracę w zakresie małej modułowej technologii reaktorów w Polsce

21 października 2019 r

WILMINGTON, Karolina Północna — 21 października 2019 r.

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) i Synthos SA uzgodniły, że będą współpracować w zakresie potencjalnych zastosowań wdrożeniowych małego modułowego reaktora GEH BWRX-300 w Polsce.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, wolnej od emisji węgla energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W protokole ustaleń podpisanym przez GEH i Synthos firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce.

„BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą”, powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. Projektów elektrowni jądrowych w GEH. „Dzięki naszemu podejściu projektowania do kosztów projektujemy BWRX-300 tak, aby był konkurencyjny pod względem kosztów w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii dla Polski. ”

„Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji” – powiedział Michał Solowow, właściciel Synthos, części największej prywatnej grupy przemysłowej w Polsce . „Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród”.

BWRX-300, chłodzony wodą, naturalny SMR o obiegu 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania ESHWR z certyfikatem amerykańskiej NRC firmy GEH. Dzięki dramatycznemu uproszczeniu projektu GEH projektuje, że BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Korzystając z certyfikatu projektu ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuchy dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że ​​BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów dzięki wytwarzaniu energii z elektrowni gazowych o cyklu kombinowanym i platform energii odnawialnej.

Jako dziesiąta ewolucja pierwszego projektu reaktora wrzącej wody (BWR) firmy GE, BWRX-300 firmy GEH reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 r.

O firmie Hitachi Nuclear Energy

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), z siedzibą w Wilmington, NC, jest wiodącym na świecie dostawcą zaawansowanych reaktorów i usług jądrowych. Założony w 2007 r. GEH jest globalnym sojuszem nuklearnym utworzonym przez GE i Hitachi, aby służyć globalnemu przemysłowi nuklearnemu. Sojusz nuklearny realizuje jedną strategiczną wizję stworzenia szerszego portfolio rozwiązań, rozszerzając swoje możliwości w zakresie nowych reaktorów i możliwości serwisowych. Sojusz oferuje klientom na całym świecie wiodącą pozycję technologiczną niezbędną do skutecznego zwiększenia wydajności reaktora, mocy wyjściowej i bezpieczeństwa. Śledź GEH na LinkedIn i Twitterze”.