Odpowiedź harcerzy na twierdzenia, że w 1939 r. nie bronili Katowic na wieży spadochronowej w parku Kościuszki.

Odpowiedź harcerzy na twierdzenia, że w 1939 r. nie bronili Katowic na wieży spadochronowej w parku Kościuszki.

4 września 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Najpierw była książka napisana przez Wilhelma Szewczyka. „Ptaki ptakom” mówiła o autentycznych wydarzeniach, a wielu bohaterów tej książki występowało pod swoimi prawdziwymi imionami i nazwiskami.

Następnie powstał przejmujący film pod tym samym tytułem. Kończył się sceną zrzucania pomordowanych lub rannych harcerzy z wieży spadochronowej przez żołnierzy niemieckich.

Kilka lat temu „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł, w którym dowodziła, że obrona wieży i ten mord to jedynie mit polski. Na dowód przytaczała raporty wermachtu (Wehrmachtu) z wkraczania do Katowic.

Potyczka stoczona pomiędzy oddziałami regularnej armii a harcerzami z pewnością nie przysporzyłaby chwały żołnierzom. Tym bardziej „niezwyciężonej” podówczas i „tysiącletniej” Rzeszy.

Można więc założyć i taką możliwość, że tego typu incydent pominięto w oficjalnym raporcie. Podobnie jak w oficjalnych raportach nie znajdowały się meldunki o aresztowaniach i rozstrzeliwaniu ludności cywilnej.

Ale mniejsza o to – być może obrona wieży spadochronowej jest jedynie mitem. Co od czasu wspomnianej publikacji jest coraz częstszym twierdzeniem.

Mitem z pewnością nie są rozsiane po całym Śląsku mogiły pomordowanych tylko za to, że byli polskimi patriotami i powstańcami śląskimi. Mitem nie jest zbiorowa mogiła harcerzy na panewnickim cmentarzu.

Dziś harcerze przypominają o tragedii tamtych dni. Pod hasłem „Wierzę w wieżę” zapraszają do parku Kościuszki.

O 17 msza w zabytkowym kościółku św. Michała. O 18.30 uroczysty apel u podnóża wieży spadochronowej. O 19.30 wspólne granie i śpiewanie piosenek harcerskich opowiadających o wrześniu 1939 r.

Zaproszeni są wszyscy.