Kilka dni wspaniałych wydarzeń w Katowicach. Na większość wstęp wolny.

Kilka dni wspaniałych wydarzeń w Katowicach. Na większość wstęp wolny.

5 września 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

11 września miną 154 lata od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy województwa śląskiego trwać będzie wielkie muzyczne święto ? Urodziny Miasta ?Kocham Katowice?.

Od 12 do 15 września w Katowicach będzie się działo naprawdę bardzo dużo. Poniżej program urodzinowych obchodów.

***

12 września

Otwarcie Urodzin Miasta

Rynek, godz. 12.00

Cztery orkiestry dęte ogłoszą mieszkańcom rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.

***

13 września

Koncert Dżem Symfonicznie

Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.00

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Mistrzowie polskiego bluesa ? Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR.

Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje Dżemu, choćby ?Sen o Viktorii?, ?Wehikuł czasu? czy ?Whisky?, zyskują nowy, jeszcze większy, symfoniczny rozmach. Po raz pierwszy jednak
w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry.

***

14 września

Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze

Strefa Kultury w Katowicach, od godz. 15

wstęp wolny

Urodzinowy, plenerowy koncert, na którym Abradab poprowadzi swoich przyjaciół w nowych interpretacjach przebojów katowickich i śląskich muzyków.

Na jednej scenie spotkają się:
Kuba Badach
Czesław Mozil
DJ Eprom z projektem Sztigar Bonko
Jan Gałach
Maciej Lipina
Miuosh
Pokahontaz
Muzycy zespołu Coma

Wcześniej na scenie zaprezentują się młode katowickie zespoły, uczestnicy projektu Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.

Pierwsze występy o 15. Koncert główny od 20.

Ten sam dzień, godz. 22.00.

Dubioza Kolektiv [BiH]

Fabryka Porcelany

Jeden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol?and?Rock ? Złotego Bączka. W plebiscycie wzięło udział aż 60 tys. osób!

Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy: Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. ?polityczną poprawnością?. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki.

Bilety dostępne na: ticketmaster.pl kupbilecik.pl oraz ticketportal.pl (bilety można zakupić również w punkcie sprzedaży Ticetportalu znajdującym się w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2)

***

15 września

godz. 18.00

Vołosi & Féliks Lajkó [HU]

Sala koncertowa Miasta Ogrodów

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla ?Songlines Magzine?), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu ?Muzyka z Karpat 1? w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny ? wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i ?nieokrzesaniem? muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów).

Pula biletów dla pozostałych gości do kupienia w cenie 30 zł na ticketportal.pl (bilety można zakupić również w punkcie sprzedaży znajdującym się w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2).

Źródło: BP UM Katowice.