Zaczęło się w Mysłowicach. Rekonstrukcja wydarzeń, poprzedzających wybuch I powstania śląskiego przygotowana została z wielkim rozmachem i przy udziale całej plejady artystów.

Zaczęło się w Mysłowicach. Rekonstrukcja wydarzeń, poprzedzających wybuch I powstania śląskiego przygotowana została z wielkim rozmachem i przy udziale całej plejady artystów.

12 sierpnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

100 lat temu na terenie kopalni Mysłowice (Myslowitz Grube) doszło do masakry górników. Wydarzenia z Mysłowic stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

W 100-lecie wybuchu pierwszego powstania śląskiego w Mysłowicach zaplanowano obchody, których celem jest przypomnienie, jak ogromne znaczenie miało przyłączenie Śląska do Polski, a także jaki miało to wpływ na kształt i rozwój kraju. Punktem kulminacyjnym obchodów będą wydarzenia 13 i 14 sierpnia. WSTĘP WOLNY.

13 sierpnia, Park Zamkowy. Wieczór powstańczy (grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy).

Godz. 19-22: Utworzenie obozów żołnierzy niemieckich i powstańczych przez w pełni umundurowanych członków grup rekonstrukcyjnych. W wieczornym programie przewidziano prezentowane strojów i broni, wspólną biesiadę przy ognisku z piosenką wojskową i powstańczą z akompaniamentem cyi. Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu ?Sól ziemi czarnej? w kinie plenerowym.

14 sierpnia.

Godz. 12-16: W ciągu dnia na terenie Parku Zamkowego oraz Starego Miasta odbywać się będą patrole i kontrole żołnierzy niemieckich. Prezentowane będzie zaprzysiężenie powstańców, wydanie broni, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych, przejazdy samochodów pancernych oraz potyczki powstańcze. Na rynku będą odbywać się animacje dla mieszkańców w formie warsztatów o tematyce powstańczej, konkursy i zabawy z nagrodami. Otwarta również będzie kuchnia polowa z nieodpłatnymi posiłkami, połączona z pokazami kulinarnymi Remigiusza Rączki pn. ?Powstańcze gotowanie?.

Począwszy od godz. 12.30 co pół godziny odgrywane będą inscenizacje historyczne. Całość działań ma stanowić żywą lekcję historii i być wstępem do rekonstrukcji na terenie KWK Mysłowice.

Godz. 15.00 ? Msza w intencji poległych powstańców w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach.

Godz. 17.15 ? Przyjazd tramwaju powstańczego o numerze 100, oklejonego historycznymi treściami o powstaniach śląskich.

Godz. 17.30 ? Otwarcie Powstańczej Strefy Pamięci połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej z udziałem władz miasta i państwa.

Godz. 18.30-22 ? Widowisko historyczne ? reżyseria Zbigniew Stryj (inscenizacja, impreza masowa).

Wstępem do widowiska będzie rekonstrukcja wydarzeń z 15 sierpnia 1919 r. Odtworzona zostanie manifestacja robotników, którzy domagali się wstrzymanej wypłaty. Próba sforsowania bram kopalni przez demonstrantów zakończyła się ?masakrą w Mysłowicach?. Wydarzenia odtwarzane będą przez zaangażowane grupy rekonstrukcyjne oraz profesjonalnych aktorów przy bogatej scenografii oraz z użyciem efektów pirotechnicznych. W rolę powstańca wcieli się m.in. Jacek Kawalec.

Po inscenizacji historycznej przeniesiemy się na teren byłej już kopalni Mysłowice, gdzie zaprezentowane będzie widowisko muzyczno-audiowizualne. przybliżona zostanie historia powstań śląskich, a także postawy i wartości wyznawane przez ówczesnych Ślązaków. Pokazana zostanie przynależność Ślązaków, powstańców nie tylko do Śląska, lecz przede wszystkim do narodu polskiego.

Opowieści o Śląsku i Ślązakach, również te w formie muzycznej, prezentowane będą przez wybitnych Śląskich artystów. Tłem będą odtwarzane dźwięki śląskich miast, gwary, walk powstańczych. Wizualnym uzupełnieniem będzie gra świateł, zdjęcia i animacje na telebimach, a także podświetlenie architektoniczne obiektów pozostałych na terenach KWK Mysłowice.

Połączenie tradycji z nowoczesnością pokazane będzie poprzez występy artystów przy akompaniamencie i oprawie orkiestry Big Silesian Band pod kierownictwem Joachima Krzyka. Za aranżacje muzyczne oraz nadanie utworom powstańczym nowoczesnych brzmień odpowiadać będzie Tomasz Szymuś. Każdy z zaproszonych artystów wykonana 1 utwór powstańczy (m.in. Adolfa Dygacza, Wojciecha Byrskiego, Katarzyny Gartner) z własnym pomysłem na aranżację oraz 2 otwory własne. Usłyszymy różne gatunki muzyczne, od folku, bluesa, rocka, po rap, pop czy muzykę elektroniczną.

Do współpracy zaproszono zespół Dżem, Stanisława Sojkę, Józefa Skrzeka, Grzegorza Płonkę, Czesława Mozila z zespołem, Abradaba, Pokahontaz (grupa wystąpi z utworem napisanym specjalnie na to wydarzenie), Annę Dereszowską, Jacka Kawalca oraz wielu innych śląskich artystów. Rolę gospodarzy pełnić będą znani aktorzy pochodzący z Mysłowic: Jolanta Fraszyńska oraz Piotr Bajtlik.

Dopełnieniem widowiska będzie pokaz audiowizualny, czyli mapping 3D na jednym z zabytkowych budynków kopalni. Historia powstań opowiedziana poprzez projekcję audiowizualną ze śląskim lektorem, uzupełniona elementami abstrakcji i zabawy z budynkiem, będzie niezapominanym podsumowaniem wydarzeń.

Po zakończeniu widowiska historycznego pełny koncert zagra zespół Dżem. Ostatnim elementem wydarzenia będzie pokaz laserów przestrzennych z elementami animacji ? powstańcze światełko do nieba.

Źródło: MOK.