To może być fascynująca podróż w czasie. Niezwykły tramwaj wyruszy dziś z Mysłowic do Katowic i dalej – do kolejnych miast naszej metropolii.

To może być fascynująca podróż w czasie. Niezwykły tramwaj wyruszy dziś z Mysłowic do Katowic i dalej – do kolejnych miast naszej metropolii.

14 sierpnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Od dziś, wsiadając do tramwaju, będzie można cofnąć się o 100 lat i poznać historię powstań śląskich. Oczywiście nie w każdym tramwaju, a w specjalnym Tramwaju Powstańczym.

Zabytkowy tramwaj, oznaczony jako linia 100, wyruszy dziś o 17. z Mysłowic. Dlaczego akurat stamtąd? Dlatego, że to właśnie brutalnie tłumiony strajk w tamtejszej kopalni był bodźcem do wybuchu I powstania śląskiego.

Tramwaj Powstańczy prawie codziennie będzie poruszał się inną trasą (z wyjątkiem 18-19 sierpnia, kiedy kursy będą się odbywać tą samą trasą). Zawsze przejedzie przez Katowice.

Wykona od jednego do trzech kursów dziennie. I naprawdę warto się wysilić, by przynajmniej raz się nim znaleźć. Podczas jazdy poznamy wiele ciekawych wydarzeń z czasów powstań śląskich.

Będzie można posłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, przekroczyć granicę z początku wieków, wziąć udział w kampanii plebiscytowej, zaśpiewać powstańcze piosenki, skosztować śląskich maszketów, a nawet zobaczyć powstańczą potyczkę.

Ostatnia podróż Powstańczym Tramwajem zakończy się w sobotę 24 sierpnia o 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach?Lipinach. Dokładnie w setną rocznicę zakończenia I powstania śląskiego.

Tam też, na zakończenie tej swoistej podróży w czasie, zaplanowane zostały pokazy, występy i uroczystości, upamiętniające wydarzenia sprzed niemal stu lat. Będzie występ chóru Lutnia i zespołu Fanga, odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstańca Śląskiego oraz prezentacja wystawy ?Śląsk ? droga do Niepodległej?.

Każdy podróżujący otrzyma specjalny, okazjonalny bilet, z kalendarium najważniejszych wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919-1922. Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

W linku rozkłady jazdy Powstańczego Tramwaju: KLIKNIJ