Jutro ciąg dalszy uroczystości państwowych w Katowicach. Podajemy szczegóły i piszemy o utrudnieniach związanych z zamknięciem niektórych ulic.

Jutro ciąg dalszy uroczystości państwowych w Katowicach. Podajemy szczegóły i piszemy o utrudnieniach związanych z zamknięciem niektórych ulic.

15 sierpnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Jutro na Nikiszowcu odbędzie się zaprzysiężenie rekrutów Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięgę odbierać będzie prezydent RP Andrzej Duda.

Przez cały dzień na następujących ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się: Nałkowskiej, Janowskiej, Krawczyka, Rymarskiej, Placu Wyzwolenia oraz na parkingu przy lodowisku Jantor. Ulice: Janowska, Krawczyka, Rymarska oraz plac Wyzwolenia będą wyłączone z ruchu samochodowego.

Uroczystości zaprzysiężenia WOT zaplanowane są od godz. 11.30 do godz. 17.30 ? w tym czasie nie będzie możliwości przejazdu/zatrzymania się na wymienionych ulicach, natomiast możliwe będzie dojście piesze domów i instytucji.

Trwają ustalenia czy wymienione drogi będą przejezdne poza godzinami trwania uroczystości (w szczególności po godz. 17.30) ? należy jednak brać pod uwagę, że zamknięcie może mieć charakter całodobowy. Dodatkowo 16 sierpnia mogą pojawić się kontrole oraz czasowe ograniczenia w ruchu zarządzone przez Służbę Ochrony Państwa.

16 sierpnia korzystać należy z parkingów wzdłuż ulicy Szopienickiej, ponieważ parking przy ul. Gospodarczej także zostanie wyłączony z ruchu i parkowania pojazdów.

Komunikacja publiczna w rejonie uroczystości będzie funkcjonować nieco inaczej. Wyłączony zostanie przystanek autobusowy na placu Wyzwolenia.

Osoby jadące w kierunku Giszowca będą musiały skorzystać z tymczasowego przystanku przy ul. Nałkowskiej (na wysokości lodowiska Jantor). Przystanek Nikiszowiec Pętla zostanie utrzymany bez zmian.

Prezydent RP, poza odebraniem przysięgi wojskowej, zamierza również złożyć kwiaty na grobach trzech wielkich Ślązaków. Następnie weźmie udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie powstań śląskich i przemówi na uroczystej sesji sejmiku województwa śląskiego.

W rejonie, gdzie będzie przebywał prezydent RP i na trasie, którą będzie się przemieszczała prezydencka kolumna (Nikiszowiec-śródmieście) również należy liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami na drogach.

Program wizyty prezydenta Andrzeja Dudy:

12.35. Złożenie wieńców na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego. Cmentarz przy ul. Francuskiej.

13.00. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie powstań śląskich. Gmach Sejmu Śląskiego przy ul. Jagiellońskiej.

13.20. Uroczysta sesja sejmiku województwa śląskiego. Tamże.

14.30. Udział w uroczystościach zaprzysiężenia żołnierzy WOT. Planowane wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzisiejszy dzień był dla prezydenta Dudy również pracowity. Uczestniczył w mszy św. w intencji ojczyzny, która odbywała się w katowickim kościele garnizonowym, składał wieniec pod pomnikiem Powstańców Śląskich, wręczał cztery nominacje generalskie, jedną admiralską i wręczał odznaczenia państwowe na placu Bolesława Chrobrego, wreszcie brał udział w defiladzie. Wśród udekorowanych znalazł się prezydent naszego miasta Marcin Krupa. Otrzymał on medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.