Defilada 15 sierpnia. Kolejne ważne informacje. Ruch pieszy, najlepsze miejsca do obserwacji przemarszu, infolinia, inne.

Defilada 15 sierpnia. Kolejne ważne informacje. Ruch pieszy, najlepsze miejsca do obserwacji przemarszu, infolinia, inne.

11 sierpnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Defilada 15 sierpnia podzieliła katowiczan. Jedni czekają na nią z niecierpliwością. Inni uważają, że lepiej, gdyby nie była organizowana w naszym mieście.

Zarówno dla jednych, jak i dla drugich publikujemy informacje dotyczące tego niecodziennego wydarzenia. Wszystkie dostępne są na naszej stronie WWW w zakładce Aktualności.

Dziś kolejne ważne informacje i wypowiedź prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Na pytania i wątpliwości

Za organizację uroczystości państwowych odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. W związku z trwającymi ustaleniami bieżące informacje o zmianach w organizacji ruchu, przebiegu wydarzenia publikowane są na stronie www.katowice.eu w zakładce ?Święto Wojska Polskiego”.

Osoby, które chcą otrzymywać bieżące informacje mogą zapisać się do dedykowanego newslettera wysyłając e-mail (bez treści) na adres: defilada@katowice.eu. Na wspomnianego maila można także wysyłać pytania.

Urząd Miasta Katowice uruchamia także specjalną infolinię. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej będą udzielać informacji w dniach: poniedziałek, wtorek i środa w godzinach 8.00 ? 18.00 oraz w czwartek (dzień wydarzenia) w godzinach 8.00 ? 14.00. Numery infolinii to: 32 259 39 88 i 32 259 30 85.

Ruch pieszy

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się co najmniej kilkudziesięciu tysięcy osób, które będą oglądać defiladę. Gdzie najlepiej oglądać defiladę?

Aby obserwować defiladę należy stanąć w następujących miejscach:

Chodnik wzdłuż al. Roździeńskiego (od strony północnej ? tj. od strony Strefy Kultury) – na długości od skrzyżowania z ul. Markiefki ? do skrzyżowania z ul. Olimpijską.

Plac pod Spodkiem.

Aleja Korfantego ? chodniki z dwóch stron – od ronda gen. J. Ziętka (samo rondo będzie wyłączone z ruchu pieszych) ? aż do Pętli Słonecznej.

Strefy zamknięte: trasa przemarszu i rondo wraz z przejściami podziemnymi.

Ze względu na strefy całkowicie wyłączone z ruchu ruch pieszy pomiędzy jedną stroną ronda a drugą (od strony Rynku do placu pod Spodkiem) odbywać się będzie wyznaczonymi obejściami. Dla ruchu pieszego będą dopuszczone przejścia przez zamknięte dla ruchu ulice (tj. al. Korfantego i al. Rozdzieńskiego):

Kładka nad al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR.

Przejście podziemne pod al. Roździeńskiego łączące os. Gwiazdy i ul. Markiefki.

Przejście podziemne pod al. Korfantego łączące ul. Morcinka ze Spodkiem.

Przejście dla pieszych łączące ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką (15 sierpnia to przejście będzie utrzymane do godz. 12.00).

Uwaga ? wyżej wymienione przejścia mogą być czasowo (na ok. 30 minut) zamykane. Jednocześnie opisane przejścia (w tym kładka nad al. Roździeńskiego) ? będą służyły wyłącznie do przechodzenia ? nie będzie można się na nich zatrzymywać.

Komunikacja publiczna

Dodatkowe połączenia uruchomią zarówno ZTM, jak i Koleje Śląskie. Koleje Śląskie wprowadziły dodatkowe, bezpłatne przewozy na defiladę (pisaliśmy osobno – patrz Aktualności na naszej WWW).

Zarząd Transportu Metropolitalnego opracował szczegółowe informacje dotyczące zmian w kursowaniu komunikacji publicznej. Będą rónież dodatkowe kursy tramwajów linii: 7, 15, 20 oraz autobusów linii: 297, 632, 820, 840.

Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolem S1 i S2 zapewniające dojazd i powrót tym, którzy na defiladę dojadą samochodami:

S1 relacja: Katowice Szkolna ? Dąbrówka Mała Nowosam.

S2 relacja: Dąb Silesia City Center ? Katowice Chorzowska ? Katowice Plac Wolności.

Samochody należy pozostawić na parkingach przy Silesia City Center oraz salonie meblowym Agata.

W defiladzie weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, górnicy, 185 jednostek sprzętu wojskowego, 60 statków powietrznych.

Prezydent Katowic Marcin Krupa:

„Przeniesienie w tym roku uroczystej defilady z Warszawy do Katowic traktujemy jako wyraz szczególnego uhonorowania zarówno naszego regionu, ale przede wszystkim uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy osób, które niejednokrotnie poświęciły życie, by nasza część Górnego Śląska została włączona do Polski.

Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich katowiczan i naszych gości do obejrzenia defilady na ulicach naszego miasta. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania maszerujących pancerniaków, ?specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilada w Katowicach jest też znakomitym pretekstem, by pokazać młodym pokoleniom dokonania naszych przodków, opowiadać o historii naszego kraju i regionu, a także zastanowić się nad współczesnym znaczeniem słowa patriotyzm”.

Źródło: BP UM Katowice. Fot. Magda Bachir.

***

Defilada – początek o godz. 14.

Piknik wojskowy – 15-22 w Strefie Kultury.

Uroczyste wręczenie odznaczeń o godz. 12 na pl. Chrobrego.

***

Inne ważne informacje w tekstach (linki):

Na ulicach Katowic pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Co zobaczymy? Uchylamy rąbka tajemnicy.

***

Uroczystemu przemarszowi wojsk lądowych towarzyszyć będzie również podniebna defilada. A później wyjątkowa atrakcja.

***

Koleje Śląskie będą nas wozić bezpłatnie. Bezpłatne będą również linie autobusowe oraz specjalne parkingi.

***