Urząd Miasta Katowice ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod pracownicę innego urzędu.

Urząd Miasta Katowice ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod pracownicę innego urzędu.

12 czerwca 2019 Wyłącz przez administrator

Napad na katowickiego radnego. Apelujemy do wszystkich świadków tego bandyckiego czynu. Nie pozwólmy, by sprawcy pozostali bezkarni.

Katowicki magistrat ostrzega przed e-mailami wysyłanymi rzekomo przez urząd skarbowy. Zawierają one szkodliwe oprogramowanie – trojan DanBot – wykradający numer klienta i hasło dostępu do rachunku bankowego.

DanBot był już z powodzeniem użyty do ataku na internautów z Woch, Niemiec, Austrii i Ukrainy. Teraz wykorzystano go do ataków w Polsce.

Miała na sobie sportowy strój. Jej ciało znaleziono w Katowicach. Śledczy nie wykluczają żadnej wersji, z zabójstwem włącznie.

Katowicki magistrat jako źródło ostrzeżenia podaje serwis Computerworld.pl. To własnie tam pojawiła się po raz pierwszy informacja o zagrożeniu. Ten z kolei został zaalarmowany przez dostawców oprogramowania antywirusowego (DAGMA i ESET).

E-mail, pochodzący rzekomo od urzędu skarbowego, podpisany jest przez niejaką Marzenę Fierek. Computerworld spekuluje, że być może taka osoba rzeczywiście istnieje i faktycznie jest urzędniczką skarbówki.

Jest kolejny! Nowy wodny plac zabaw w Katowicach!

Rzekoma urzędniczka zawiadamia o planowanej kontroli. informuje, iż odbiorca e-maila ma być do stawić się w urzędzie we wskazanym terminie i ma przedstawić wskazane w załączniku dokumenty.

Tu właśnie jest pułapka (jak zwykle w takich sytuacjach). Kliknięcie w rzekomy załącznik uruchamia instalację złośliwego oprogramowania.

Pełna treść ostrzeżenia Dagmy i ESET: KLIKNIJ

Fot. Pixabay.

Zaginęła czternastoletnia Patrycja. Apel ojca poruszył naszych czytelników.

***

Pacjent przyszedł do szpitala szukając pomocy lekarskiej. Niczego tam nie ukradł, nie zdemolował, nikogo też nie obraził, znieważył czy pobił. A mimo to ściga go teraz policja, upublicznia jego wizerunek i chce postawić mu zarzut popełnienia przestępstwa.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej (dot. tel.).
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.