Nowy katowiczanin czy nowa katowiczanka? Nasze miasto będzie miało wkrótce nowego obywatela. Trzymamy kciuki i obserwujemy poród.

Nowy katowiczanin czy nowa katowiczanka? Nasze miasto będzie miało wkrótce nowego obywatela. Trzymamy kciuki i obserwujemy poród.

11 czerwca 2019 Wyłącz przez administrator

Oto przyszłość Katowic. Najlepsi uczniowie szkół artystycznych w mieście.

Dane demograficzne nie napawają optymizmem. Katowicom stale ubywa mieszkańców. Ostatnio wypadliśmy nawet z pierwszej dziesiątki największych miast w Polsce. Dlatego urodziny każdego nowego katowiczanina cieszą. Jednemu z takich wydarzeń zamierzamy towarzyszyć.

Wkrótce w szpitalu bonifratrów w Katowicach Bogucicach przyjdą na świat kolejni katowiczanie. Wśród nich znajdzie się maleństwo pani Klaudii i naszego redakcyjnego kolegi Sebastiana. Przyszła mama znajduje się już w szpitalu i niecierpliwie czeka…

Dziś ciąg dalszy sprawy drzew na Koszutce, które miały stwarzać zagrożenie dla linii energetycznej spółki Tauron.

Zamierzamy towarzyszyć przyszłym rodzicom w tym wydarzeniu. Będziemy im kibicować również dlatego, że narodziny każdego nowego mieszkańca Katowic są bardzo ważne.

Jeszcze 30 lat temu, w 1989 roku było nas 367 tys. 041 mieszkańców. Niewiele brakowało, abyśmy osiągnęli liczbę 400 tysięcy. Ale do tego nigdy nie doszło. W 1990 roku Katowice liczyły 366 798 mieszkańców. Co prawda rok później było ich o 84 więcej lecz potem liczba mieszkańców Katowic już stale się kurczyła.

Znamy termin otwarcia Bugli. Nie zapominamy również o Rolnej czy innych miejscach wodnego wypoczynku w Katowicach. Na Morawie i w Dolinie Trzech Stawów miła zmiana.

Ostatnim rokiem, kiedy było nas powyżej 300 tys. był rok 2014. Zanotowaliśmy wówczas 301 tys. 834 mieszkańców. Rok później, już 299 tys. 910 osób. W ubiegłym roku, gdy znów ubyło nam mieszkańców, których liczba spadła do 278 tys. 736 mieszkańców, wypadliśmy z pierwszej dziesiątki najliczebniejszych miast Polski.Wyprzedziły nas nie tylko Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Szczecin ale także Bydgoszcz, Lublin i Białystok. Tak się dzieje, mimo że Katowice są jednym z tych miast w Polsce, gdzie żyje się najlepiej. Bogata oferta kulturalna i rozrywkowa. Lepszy niż gdzie indziej dostęp do opieki medycznej. Świetne szkoły i mnóstwo wyższych uczelni. A przede wszystkim wspaniali, serdeczni ludzie. Takie są Katowice.

Kampania wyborcza rozpoczęta. Tej można tylko przyklasnąć.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej (dot. tel.).
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.