Prywatne stanowisko obronne? Czemu nie. Własny schron bojowy? Jak najbardziej. Rozdają bunkry.

Prywatne stanowisko obronne? Czemu nie. Własny schron bojowy? Jak najbardziej. Rozdają bunkry.

4 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Czytaj również: Schrony Obszaru Warownego Śląsk do zburzenia. Zamiast tych świadków historii – centrum logistyczne.

Schrony bojowe Obszaru Warownego Śląsk do adopcji. Tak można je ocalić.

Burza wybuchła, gdy społecznicy z Rudy Śląskiej nagłośnili plany zburzenia trzech schronów obronnych z okresu II RP, które stanowiły fragment umocnień mających chronić zachodnią granicę Polski. Schrony są burzone, gdyż na ich miejscu ma powstać centrum logistyczne (link do tekstu u góry).

W zamian inwestor ma odremontować trzy inne schrony bojowe, pomalować je zgodnie z historycznymi schematami farbomaskowania. Ma także oczyścić i uporządkować teren wokół nich.

Na terenie Rudy Śląskiej znajduje się kilkadziesiąt schronów bojowych z czasów II wojny światowej i okresu poprzedzającego jej wybuch. Niektóre (te lżejsze) były przenoszone, gdy w ich miejscu budowano np. nowe drogi.

Tylko nieliczne z tych schronów są odremontowane i mają stałych opiekunów. Inne niszczeją. A przecież są ważnymi świadkami historii Ziemi Śląskiej. Przypominają nam tragiczną przeszłość.

Można je ocalić. Władze Rudy Śląskiej zapowiadają, że ci, którzy zechcą zaopiekować się bunkrami, będą je mogli użytkować bezpłatnie.

Przypomnijmy, że właśnie w tym roku świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to również rok szczególnego upamiętnienia powstań śląskich. Świętując pamiętajmy o świadectwach historii.

Na zdjęciu: schron bojowy w bytomskich Łagiewnikach. Wkrótce zostanie odrestaurowany dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia Pro Fortalicium i firmy prywatnej. Fot. Pro Fortalicium.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***

Pijani kierowcy usiłowali przechytrzyć policję. Nie wszystkim się udało.

 

 

 

Pięć dni temu wyszedł z domu i do chwili obecnej nie daje znaku życia. Zrozpaczona rodzina prosi o każdą informację na jego temat. Prowadzone przez policję intensywne poszukiwania na razie nie dają rezultatu.

 

 

 

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami i apeluje o ostrożność. To próba wyłudzenia!

 

 

 

Katowickie schronisko dla zwierząt bije na alarm. Ktoś rozrzucił parówki z dziwną zawartością. Jeden z psów, wykorzystując nieuwagę wolontariusza, zjadł taką parówkę.

 

 

 

Czy to jest akt patriotyzmu? Rozjechać, zniszczyć Muchowiec.

 

 

 

Niewykluczone, że matka martwego noworodka pochodzi spoza powiatu, gdzie znaleziono ciałko. Publikujemy apel śląskiej policji o pomoc w jej poszukiwaniach.