Maki, chabry i kąkole. A to przecież nie wieś, lecz centrum milionowej metropolii.

Maki, chabry i kąkole. A to przecież nie wieś, lecz centrum milionowej metropolii.

4 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Mają nie tylko poprawić estetykę miasta, ale także wzbogacić nasz ekosystem, oczyścić powietrze i glebę z zanieczyszczeń. Jak również dać schronienie pszczołom oraz innym owadom zapylającym kwiaty. W Katowicach, podobnie jak przed rokiem znów siane są kwiatowe łąki.

Łąka Centralna, która powstała rok temu świetnie się sprawdziła. Pomimo dużej suszy zakwitły na niej kwiaty a w tym roku już pod koniec kwietnia zaczęła budzić się do życia.

Wśród wielu roślin, które niebawem zakwitną, są m.in. żmijowiec zwyczajny, szałwia łąkowa, koniczyna czerwona, krwiściąg mniejszy, chaber łąkowy czy ślaz dziki.

W tym roku Zakład Zieleni Miejskiej zmierza stworzyć sześć nowych, kwiatowych łąk. Już zasiano kwiaty na placu Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej.
Kolejne łąki powstaną przy stawie Maroko (ul. Piastów) na osiedlu Tysiąclecia, na rondzie Zenktelera przy ul. Granicznej na os. Paderewskiego i w okolicy Banku PKO przy ul. Chorzowskiej.

W Giszowcu łąka zostanie posiana przy ul. Batalionów Chłopskich, między szkołą a kościołem. Będzie też łąka na skarpie przy ul. Kościuszki, w pobliżu ulicy Kłodnickiej.

Zasianych ma być łącznie 20 tys. m. kw. łąk. Wzrosną na nich kwiaty, które nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, takie jak: komosy, rumiany, chabry, maki, rozchodniki, rojniki, goździki, koniczyna biała i czerwona, pięciorniki czy kąkole.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Fot. Pixabay.

***

Majówka ze śmiercią. Seria strasznych wypadków na drogach naszego regionu. Ten, widoczny na zdjęciu, został sfilmowany przez kamerę monitoringu.

 

 

 

Szykuje się załamanie pogody. IMGW może wydać pogodowy alert.

 

 

 

Pijani kierowcy usiłowali przechytrzyć policję. Nie wszystkim się udało.

 

 

 

Pięć dni temu wyszedł z domu i do chwili obecnej nie daje znaku życia. Zrozpaczona rodzina prosi o każdą informację na jego temat. Prowadzone przez policję intensywne poszukiwania na razie nie dają rezultatu.

 

 

 

Katowickie schronisko dla zwierząt bije na alarm. Ktoś rozrzucił parówki z dziwną zawartością. Jeden z psów, wykorzystując nieuwagę wolontariusza, zjadł taką parówkę.