Elektroniczne dzięcioły dokonają analizy poziomu promieniowania, oddziałującego na mieszkańców Katowic.

Elektroniczne dzięcioły dokonają analizy poziomu promieniowania, oddziałującego na mieszkańców Katowic.

6 maja 2019 Wyłączono przez administrator

Wypadek motocyklisty na DTŚ. Policja udostępniła zdjęcia oraz nagranie działań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

To nie jest prima aprilis. O analizie poziomu promieniowania piszemy na końcu tekstu.

Katowice Street Art (KSA) 2019 URBAN SOUND to kontynuacja festiwalu, który od ośmiu lat zmienia charakter Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu.

? Po edycjach, których znakiem rozpoznawczym były murale, a następnie instalacje w przestrzeni miasta i rezydencje artystyczne, festiwal przechodzi kolejną transformację ? mówi Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Maki, chabry i kąkole. A to przecież nie wieś, lecz centrum milionowej metropolii.

Przywołując manifest edycji KSA 2016: „Wyjść poza street art”, organizatorzy uznali, że tegoroczne działania pod szyldem Katowice Street Art powinny zostać poświęcone obszarom do tej pory nie zgłębianym, a mianowicie dźwiękowi w przestrzeni publicznej. To tym bardziej oczywiste, jako że Katowice są od 2015 roku Miastem Muzyki UNESCO.

Pierwszym gościem Katowice Street Art Urban Sound będzie włoski artysta multimedialny Marco Barotti, który po ukończeniu Akademii Jazzowej w Sienie skoncentrował się na działaniach łączących sztuki wizualne z dźwiękiem oraz interwencjach w środowisko naturalne oraz miejskie.

Prywatne stanowisko obronne? Czemu nie. Własny schron bojowy? Jak najbardziej. Rozdają bunkry.

Jego prace prezentowane były na międzynarodowych wystawach i w galeriach, m.in.: nGbK w Berlinie, Saatchi w Londynie czy Futurium w Berlinie.

Artysta zaprezentuje instalację dźwiękową: „The Woodpeckers”, czyli „Dzięcioły”. Elektroniczne dzięcioły w czasie rzeczywistym przekształcać będą fale radiowe telefonów komórkowych czy innych urządzeń bezprzewodowych w dźwięki perkusyjne.

W efekcie powstanie generatywna kompozycja akustyczna, której forma ulegać będzie ciągłej transformacji w zależności od wybranej przez artystę lokalizacji.

Toksyczne grillowanie. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach przeprowadzono badania sprzedawanych w sklepach brykietów do grilla i węgli drzewnych. Konkluzja tych badań: Nie wiedząc o tym sami siebie trujemy.

W piątek podczas spotkania w Biurze Dźwięku Katowice (siedziba KMO) opowie o roli dźwięku w swoich pracach w kontekście przestrzeni miejskiej. Wykład w języku angielskim rozpocznie się o godz. 18.00.

Dzięcioły Marco Barottiego trafią na katowickie ulice w sobotę i niedzielę (11 i 12 maja). Zobaczymy (i usłyszymy) je m.in. w podcieniach Miasta Ogrodów oraz w okolicach Ronda Sztuki.

Artysta i jego elektroniczne ptaki odwiedzą katowickie parki i ulice, żeby dokonać analizy poziomu promieniowania elektromagnetycznego w naszej najbliższej okolicy.

Majówka ze śmiercią. Seria strasznych wypadków na drogach naszego regionu. Ten, widoczny na zdjęciu, został sfilmowany przez kamerę monitoringu.

To ciekawe połączenie wydarzenia z zakresu kultury i nauki. Promieniowanie elektromagnetyczne to rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego. W zależności od rodzaju tego promieniowania i jego natężenia może być ono szkodliwe dla człowieka lub nie.

W zależności od długości fali elektromagnetycznej rozróżniamy: fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie gamma.

Źródło i fot.: Miasto Ogrodów.

Pijani kierowcy usiłowali przechytrzyć policję. Nie wszystkim się udało.

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***

Koleje Śląskie zapraszają do wspólnego zwiedzania. Bardzo popularna w poprzednich latach akcja będzie miała jeszcze szerszy zasięg niż dotychczas.

 

 

 

Fekalia spuszczane do rzeki płynącej przez Katowice. Cuchnący kloaczny fetor niesie się czasem nawet na pół dzielnicy.

 

 

 

O niebywałym szczęściu może mówić matka czterolatka, który wypadł z trzeciego piętra sosnowieckiego bloku. Dziecko, pomimo sporej wysokości, nie odniosło poważnych obrażeń.

 

 

 

Możliwe, że kierowcy przestaną wreszcie rozjeżdżać Strefę Kultury. Powrót do pomysłu sprzed lat.

 

 

 

Kolejny dramat na drodze. Mimo wysiłków świadków wypadku, kobieta spłonęła w samochodzie.