W tym szczególnym dniu przestępcy poprowadzeni za rączkę. Dać im jeszcze buziaka?

W tym szczególnym dniu przestępcy poprowadzeni za rączkę. Dać im jeszcze buziaka?

21 kwietnia 2019 Wyłącz przez administrator

 

W niektórych kręgach picie zaczęło się w Wielki Piątek i trwało w Wielką Sobotę. Policja poinformowała, że podczas kontroli prowadzonych w tym ostatnim dniu, w naszym regionie zatrzymano aż 36 pijanych kierowców.

36 prawdopodobnych przestępców. Zarazem 36 potencjalnych zabójców. Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielkim zagrożeniem na drodze jest pijak za kierownicą auta.

Ale przypomnijmy:

 

Kilka dni temu w Będzinie pijany kierowca wjechał na pas zieleni, o włos rozminął się z latarnią, rozpędzoną tigrą ledwo minął samochód jadący w przeciwną stronę, po czym wylądował w rowie.

Do jednego z najbardziej tragicznych wypadków spowodowanych przez pijanego kierowcę doszło dwa lata temu w Kielcach. Terenowym bmw pijak staranował przystanek, na którym stali ludzie, zabił jedną kobietę, pięć innych osób ranił.

 

Można tak wymieniać bez końca. Choćby kilkadziesiąt godzin temu w Jastrzębiu-Zdroju pijak swoim samochodem zderzył się z kilkoma innymi (na szczęście zaparkowanymi i pustymi) samochodami. Znaleziono go, gdy już spał przytulony do kierownicy wozu.

Dlatego z niemałym zdziwieniem znaleźliśmy w niedzielę wielkanocną ostrzeżenia przed kontrolami trzeźwości na stronie Informacje Drogowe – Śląsk i Okolice.

Pijani kierowcy bądź ich nieodpowiedzialne towarzystwo mogło czuć się bezpiecznie, jeśli zamierzało przejechać m.in. przez Lędziny:

 

„Ławki Berger. Dmuchanko w obie strony”. Pod postem 6 reakcji, w tym dwa „wrr” i cztery kciuki. Kilku osobom przydało się ostrzeżenie, by jechać inną drogą?

Inne dzisiejsze ostrzeżenie:

„Dmuchanko. Zoo w kierunku Chorzowa”. Pod postem 38 reakcji, w tym 6 „wrr” a pozostałe to lajki oraz serduszka. Oraz dwa „żartobliwe” komentarze.

Michała: „Dzięki, pojadę bokiem” (27 kciuków, serduszek i heheszków). Adriana: „Pojedziemy bocznymi drogami” (24 kciuki i heheszki).

 

Wydaje się więc, że administracja strony działa na rzecz popularyzacji takich niebezpiecznych zachowań, jak tolerowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a może i sama jazda w stanie nietrzeźwości. Tym bardziej, że administratorzy nie przywołali „żartownisiów” do porządku. Nie mówiąc już o tym, że te szkodliwe i niebezpieczne wpisy powinni jak najszybciej usunąć.

Zamiast tego możemy tam (również w chwili pisania tego tekstu) znaleźć kolejne ostrzeżenia przed wielkanocną kontrolą trzeźwości:

 

Na Wiślance (42 reakcje – same pozytywne).
Na Giszowcu (20 kciuków, serduszek i heheszków).

Pod ostrzeżeniem o kontroli trzeźwości na Giszowcu znamienny wpis:

„Wczoraj >>coś tam<< delikatnie wypiłem ze szwagrem, czuję się dobrze, trzeźwo, ale zobaczyłem, że ktoś ostrzegł przed kontrolą i prowadziła żona. Wniosek? Ostrzeżenie o kontroli zmotywowało mnie przezornie do niejechania samochodem”.

 

Jak widać ci, którzy pili, też czytają te wpisy. I być może nie mają przy sobie żony, która nie piła.

Dlatego informowanie, że trwają kontrole trzeźwości, jest bardzo dobre i ma charakter prewencyjny. Pod warunkiem, że nie podajemy, w którym miejscu i o jakiej porze. Bo wówczas służy przestępcom.

Dlatego kolejny apel do administratorów strony. Niech co drugi wasz wpis będzie ostrzeżeniem przed tym, że na drogach regionu łapie się pijanych kierowców. A ostrzeżenia, w których ujawnia się miejsca kontroli – kasujcie. Wówczas dobrze przysłużycie się bezpieczeństwu na drogach.

 

Pod jednym z ostrzeżeń na wspomnianej stronie wszczęto krótką dyskusję:

„Zaraz jadę tam sprawdzić, ile mi zostało po wczoraj” (to jeden z zarządzających stroną).

„Może ktoś już trenuje przed lanym poniedziałkiem?”

„Dzięki kolego, nie jadę tamtędy”.

 

„Nie ostrzegaj d…i”.

Na to ktoś wcisnął przycisk „opuść grupę”.

Zarządzający stroną: „Już mu wskazałem prawidłową drogę”.

Protestujący przeciwko ostrzeganiu pijanych kierowców został wyrzucony z Grupy.

Zarządzający: „Kolega złożył śluby milczenia”.

 

Panie i panowie zarządzający stroną Informacje Drogowe – Śląsk i Okolice. Kiedy zrozumiecie, że wasza postawa promuje niebezpieczne zachowania? I kiedyś może doprowadzić do ludzkiego dramatu, do tragedii, do śmierci.

Jazdę po alkoholu należy tępić a nie zachwalać i akceptować, tępiąc zarazem tych, którzy przeciwko takiej postawie protestują. Należy uświadamiać ludziom, że to nie żart. Zdrowie i życie człowieka to naprawdę nie żart.

Na zdjęciu: bmw po staranowaniu przystanku. Fot.: mat. pras. policji.

 

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***