Ten żart może słono kosztować. Równowartość nowego telefonu, kosztownej torebki bądź naprawy auta.

Ten żart może słono kosztować. Równowartość nowego telefonu, kosztownej torebki bądź naprawy auta.

22 kwietnia 2019 Wyłączono przez administrator

 

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych nieodłącznie kojarzy się z tradycją polewania. I nie o alkohol tu chodzi, a o lany poniedziałek, czy jak wolą inni ? śmigus-dyngus.

Zanim jednak wyruszymy z wiadrem wody w poszukiwaniu potencjalnego obiektu oblania, lepiej się zastanowić, w jaki sposób to zrobić, bo przypadkowo można popełnić wykroczenie i zubożyć swój portfel o kwotę mandatu.

 

Lany poniedziałek, to stara słowiańska tradycja, która z chrześcijaństwem niewiele ma wspólnego, ale u nas stała się nieodłącznym elementem drugiego dnia obchodów Zmartwychwstania Chrystusa. Początkowo takie wiosenne oblewanie wodą miało oczyszczać z resztek zimy.

Kiedy w Polsce nastało chrześcijaństwo, miejsce zimy zajęły grzechy i teraz polewanie wodą jest symbolem oczyszczania z grzechów. Podobno bycie porządnie oblanym w śmigus-dyngus przynosiło szczęście na najbliższy rok.

 

Kiedyś, szczególnie na wsiach, chłopcy z wiadrami wody polowali na dziewczęta a te zawsze wychodziły najpierw w gorszych ciuchach, które po oblaniu wymieniały na lepsze ubrania. Teraz jednak kwestie świątecznego oblewania reguluje prawo.

Można polewać delikatnie, nie niszcząc ubrań, butów i innych rzeczy. Zakazane jest też modne jeszcze niedawno oblewanie ogromnymi ilościami wody samochodów i innych pojazdów.

 

Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nie naruszyć przepisów o zakłóceniu spokoju i porządku publicznego oraz o nietykalności osobistej. Co do polewania samochodów – w ten sposób łatwo doprowadzić do tego, że zdezorientowany bądź wystraszony kierowca wykona gwałtowny manewr. Wówczas o wypadek bądź stłuczkę nietrudno.

Każdy, kto przesadzi w celebrowaniu lanego poniedziałku nie tylko może otrzymać mandat do 500 zł, ale także, być pozwany przez osobę, której np. zalał telefon, buty, torebkę itp. A wówczas kara może być o wiele większa niż mandat. Nie wspominając o pieniądzach wydanych na adwokata, który będzie nas bronił w sądzie (na zdjęciu wnętrze jednego z pałaców sprawiedliwości).

 

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***