To będzie drogowa rewolucja, ale na razie szykujmy motolotnie. Rusza największa inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod katowickim rondem. Zmiany w organizacji ruchu – mapki i objazdy!

To będzie drogowa rewolucja, ale na razie szykujmy motolotnie. Rusza największa inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod katowickim rondem. Zmiany w organizacji ruchu – mapki i objazdy!

5 kwietnia 2019 Wyłącz przez administrator

Tak wielkiej inwestycji drogowej w Katowicach nie było w ciągu ostatnich 13 lat. Wielkie zmiany czekają kierowców i pasażerów komunikacji publicznej. Niestety – też wielkie utrudnienia.

 

Na duże zmiany w organizacji ruchu muszą przygotować się zarówno katowiczanie, jak i mieszkańcy metropolii, którzy dojeżdżają do Katowic do pracy. Według planów, po Świętach Wielkanocnych, na przełomie kwietnia i maja rozpocznie się kolejny etap prac przy potężnej przebudowie węzła drogowego – skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81 (czyli ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty) w Katowicach.

 

Zwężona zostanie ul. Pszczyńska (DK86) na wysokości Giszowca – do jednego pasa w każdym kierunku ? zarówno w stronę Sosnowca, jak i w stronę Tychów.

I choć utrzymane zostaną obecne połączenia ulic Kolistą i 73 Pułku Piechoty z ul. Pszczyńską, jednak ze względu na spodziewane spiętrzenie ruchu w tym obszarze, spodziewane są tam zatory.

 

Przypomnijmy, że średnio tę drogę pokonuje codziennie aż 58,5 tysiąca pojazdów.

Drugą zmianą będzie zamknięcie możliwości zjazdu z autostrady A4 (od strony Gliwic) w kierunku Tychów. Tę trasę pokonuje codziennie średnio ponad 10 tysięcy kierowców.

 

Wprowadzanie opisywanych zmian jest konieczne, by wykonać pierwszy etap inwestycji, polegający m.in. na wykonaniu nowych odcinków ul. Pszczyńskiej łącznie z budową wiaduktów drogowych nad linią kolejową i ulicą Kolistą oraz bezkolizyjnych, bezpośrednich zjazdów i wjazdów z ul. Pszczyńskiej na ul. 73 Pułku Piechoty.

 

Piesi zyskają nowe połączenia ul. Kolistej pod wiaduktem w ciągu ul. Pszczyńskiej oraz przejścia podziemne i połączenia pomiędzy przystankami autobusowymi. Rowerzyści natomiast zyskają ścieżkę rowerową po zachodniej stronie ul. Pszczyńskiej oraz ciągi pieszo-rowerowe poprzeczne do ul. Pszczyńskiej.

Na zmiany muszą się także przygotować pasażerowie autobusów linii 672 i 674. Zmienią się zarówno ich trasy, jak i rozkłady jazdy.

 

Autobus linii 674 z CH 3 Stawy będzie kierował się objazdem: Murckowską, Gospodarczą, następnie Szopienicką do Giszowca. Autobus 672 pojedzie z CH 3 Stawy ul. Murckowską, a następnie nawróci na węźle Murckowskiej i Porcelanowej w kierunku ul. Pszczyńskiej i Murcek.

 

Sugerowane objazdy w Katowicach (poniżej 1 wizualizacja i 2 mapki): kliknij tutaj – mapki i ich opis