Schrony Obszaru Warownego Śląsk do zburzenia. Zamiast tych świadków historii – centrum logistyczne.

Schrony Obszaru Warownego Śląsk do zburzenia. Zamiast tych świadków historii – centrum logistyczne.

19 kwietnia 2019 Wyłączono przez administrator

 

W różnych miejscach naszej aglomeracji znajdują się schrony bojowe, kiedyś broniące granicy przed hitlerowską agresją. Wszystkie one wchodziły w skład wspomnianego Obszaru Warownego Śląsk.

Część schronów jest wspaniale utrzymana i stanowi perły wśród zabytków inżynierii wojennej. Inne po prostu są. Jak alarmują działacze stowarzyszenia Pro Fortalicium trzy schrony mają zostać zburzone, gdyż na ich miejscu duży koncern zamierza wybudować swoje centrum logistyczne.

 

Chodzi o ciężkie schrony CSB wchodzące w skład Punktu Oporu Radoszowy – Samodzielnej Grupy Bojowej WZG 291 Kłodnica. Stoją w Rudzie Śląskiej, niedaleko nowej drogi N-S.

Na ich miejscu ma stanąć centrum logistyczne Prologis Park Ruda Śląska. Odpowiednie urzędy wyraziły już zgodę na zburzenie świadków historii. Przedstawiciele inwestora mówią, że bez tej trudnej decyzji centrum nie mogłoby powstać.

 

Coś za coś. Trzy schrony mają zniknąć. W zamian będą nowe miejsca pracy i podatki płynące do kasy miejskiej oraz do kasy państwa.

Punkt Oporu Radoszowy składał się z sześciu schronów. Trzy z nich zostaną zachowane.

Śląskie schrony są świadkami poplątanej historii regionu. Jeden z nich „zagrał” w kultowym filmie o Śląsku „Grzeszny żywot Franciszka Buły”.

 

Tytułowy Francik – bohater filmu – opowiada o tym, że z datków społeczeństwa ufundowano ciężki karabin maszynowy, który uroczyście został przekazany polskiej armii i następnie umieszczony w jednym ze schronów Obszaru Warownego Śląsk. Nie wystrzelił ani raz. Pełniących służbę w schronie żołnierzy w nocy zaszli od tyłu członkowie V kolumny i wymordowali.

Na zdjęciu: jeden ze schronów, które mają zniknąć. Fot. Arkadiusz Marzec, jedna z osób nagłaśniających sprawę.

 

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej.
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

***