Dlaczego musiały umrzeć? Pozostały wściekłość i żal.

Dlaczego musiały umrzeć? Pozostały wściekłość i żal.

27 kwietnia 2019 Wyłącz przez administrator

 

To się działo dziś rano. Te wspaniałe drzewa zasłaniały fasadę pięknie odnowionej kamienicy przy ul. Kopernika. Znajduje się ona od strony pl. Miarki.

Między innymi właśnie dzięki tym drzewom ta część miasta wyglądała tak pięknie i urokliwie. Teraz już tak nie będzie. Z jakiegoś powodu drzewa komuś przeszkadzały.

„Nie wierzyłam dziś rano własnym oczom” – pisze nasza czytelniczka. „Chciałabym zapytać, komu przeszkadzają piękne drzewa na ul. Kopernika?”

Nasza czytelniczka ma swoje podejrzenia. Na razie je zostawmy, gdyż legalność wycinki sprawdza teraz straż miejska.

Dyżurny straży został przez nas poinformowany o wycince. Przekazał, że na miejsce wysyła patrol.

Uważamy się za panów ziemi, wód i przestworzy. W efekcie dziura ozonowa robi się coraz większa, po morzach i oceanach pływają wyspy plastiku, w zastraszającym tempie giną kolejne gatunki zwierząt oraz roślin.

Wszyscy nie mamy wątpliwości, że my ludzie przyczyniamy się do globalnej katastrofy i zmian klimatu. Jak temu przeciwdziałać?

Temu był poświęcony niedawny szczyt klimatyczny ONZ. Katowice na kilka tygodni stały się stolicą światowej ekologii.

Nie jesteśmy przeciwni wycince drzew w mieście. Czasami to konieczność. Powinna ona być jednak prowadzona z rozwagą i wyłącznie przy uzgodnieniu z odpowiednimi władzami.

Czy i tym razem tak było? Straż miejska z pewnością to wyjaśni. Tyle, że trzem pięknym drzewom życia to nie przywróci.

Aktualizacja:

Strażnicy miejscy sprawdzili legalność wycinki. W efekcie ustalili, że wycinane drzewa to topole. Niestety pod topór poszły nie trzy, a cztery. Zgodę na ich ścięcie wydał Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Jest też wiadomość optymistyczna. W zamian za ścięte topole mają być zasadzone cztery dęby. Miejmy nadzieję, że tak się rzeczywiście stanie. Czekają na to nie tylko mieszkańcy okolicznych budynków.

Szczególne podziękowania dla Straży Miejskiej w Katowicach za interwencję.