Oni tylko chcieli posprzątać. Znaleźli 15 porzuconych telewizorów.

Oni tylko chcieli posprzątać. Znaleźli 15 porzuconych telewizorów.

18 marca 2019 10 przez administrator

„Tylko” a może „aż”? Rok temu uczestnicy akcji SprzątaMy Dzielnice zebrali 176 worków ze szkłem i 129 worków z plastikiem. A także wspomniane telewizory i inne – czasem zaskakujące – przedmioty.

Nie wszyscy bowiem mieszkańcy Katowic życzą sobie, by miasto było piękne. Niektórzy zmieniliby je w śmietnik. Dlatego takim akcjom jak ta można tylko przyklasnąć.

Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty, zaprasza mieszkańców do udziału w drugiej odsłonie akcji SprzątaMy Dzielnice, która rok temu zaowocowała ośmioma kontenerami zebranych śmieci.

– Sukces ubiegłorocznej akcji przekonał nas, że warto angażować mieszkańców we wspólne dbanie o miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Służy temu m.in. aplikacja Naprawmyto.pl a jej efekt to ponad 4 tys. zgłoszonych przez mieszkańców problemów, które już rozwiązaliśmy.

Od dziś można zgłaszać miejsca, które należy posprzątać. Następnie odbędzie się internetowe głosowanie. W kwietniu i maju – wspólne sprzątanie zakończone integracyjnym grillowaniem.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej udostępni kontenery i worki do selektywnej zbiórki odpadów, wywiezie też zebrane śmieci, z kolei Katowickie Wodociągi zapewnią dostęp do świeżej wody do picia prosto z sieci.

Harmonogram akcji:

Zgłaszanie miejsc do posprzątania: 18.03 – 29.03.
Głosowanie: 8.04 – 21.04.
Akcje sprzątania – od 27 kwietnia (co sobotę, z przerwą na majówkę).

Gdzie i jak zgłaszać miejsca do sprzątania:

Najlepiej fotografując miejsce, które chcemy zgłosić i wysyłając je wraz z opisem na maila: sprzatamy@wolnaherbata.pl

***

Na zdjęciu u góry: tak było (z lewej). Tak jest (z prawej). Źródło i fot.: BP UM Katowice.