Czy w Katowicach powstanie mauzoleum na miarę tego, które stoi na Górze św. Anny? A może nawet ważniejsze?

Czy w Katowicach powstanie mauzoleum na miarę tego, które stoi na Górze św. Anny? A może nawet ważniejsze?

27 marca 2019 0 przez administrator

Ten ambitny projekt ma nam przypomnieć o tym, jak wysoka potrafi być cena wolności. Za 40 mln. zł w podziemiach katowickiej katedry powstanie Panteon Górnośląski. Uprzedzając wątpliwości – nasze zdjęcie zostało wybrane nieprzypadkowo, o czym mowa pod koniec artykułu.

– Podziemia katowickiej archikatedry są jednym z symboli odradzania się państwowości polskiej na Śląsku, dlatego stanowią idealne miejsce, by o tych trudnych losach opowiadać ? uzasadniał arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

 

Budowa Panteonu trwać ma trzy lata. Zakończy się jesienią 2021 r. Jest to jeden z ważniejszych projektów związanych z setną rocznicą powstań śląskich.

– Ma to być miejsce opowiadające o trudnej, ale i pięknej historii Śląska. Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także pamięć – podkreślał marszałek śląski Jakub Chełstowski.

List intencyjny w sprawie stworzenia w Katowicach górnośląskiego mauzoleum podpisali w siedzibie Ministerstwa Kultury minister Piotr Gliński, marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator przedsięwzięcia arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Jak czytamy w oficjalnym sprawozdaniu z uroczystości:

„Celem projektu utworzenia Górnośląskiego Panteonu w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach jest rzetelny przekaz historyczny, obejmujący ważne osoby z historii regionu. Cechą eksponowanych postaci i ich dokonań jest dobro, stąd nazwa ?Światło ze Śląska ? Panteon Górnośląski?, łączące mieszkańców w pozytywnym myśleniu o teraźniejszości i przyszłości”.

Projekt ma składać się z trzech części: wprowadzającej, ekspozycyjnej i sakralnej. Wystawa ma być podzielona na cztery części związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

Aby Panteon Górnośląski stanowił „rzetelny przekaz historyczny”, powinien być tworzony w duchu ekumenicznym. Polskość na Górnym Śląsku kultywowali również ewangelicy. Powinno znaleźć się w nim również miejsce dla wybitnych kobiet, angażujących się w działalność charytatywną, społeczną i narodową oraz dla przedstawicieli ruchu robotniczego na Górnym Śląsku.

Tu przypomnieć należy postać działacza Polskiej Partii Socjalistycznej Henryka Sławika, zamęczonego w 1944 r. w obozie koncentracyjnym Mauthausen. Jako przedstawiciel rządu na uchodźstwie wydał lewe dokumenty co najmniej 5 tys. Żydów, w ten sposób ratując ich od śmierci. Sam to przypłacił życiem. Jego postać upamiętnia plac obok Spodka (na zdjęciu) i naddunajskie nabrzeże w centrum Budapesztu.

***

Na zdjęciu: widok na pl. Sławika i Antalla w Katowicach. Źródło: BP UMWŚ.