
Czołowe zderzenie rowerzystów. Kobieta trafiła do szpitala.
27 marca 2019Kochamy rowery, nie tylko te działające w systemie miejskim. Obyśmy jeszcze wszyscy pamiętali o zasadach bezpiecznej jazdy i o tym, że rowerzystów również obowiązują przepisy ruchu drogowego.
Gdyby pamiętało o tym dwoje rowerzystów, którzy czołowo zderzyli się ze sobą na ul. Katowickiej w Chorzowie, z pewnością do tego zdarzenia by nie doszło.
Oboje rowerzyści jechali po chodniku. I nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem fakt, że w tamtym miejscu nie było osobnej drogi dla rowerów. Na trakcie rowerowym też mogliby się przecież zderzyć.
W wyniku tego wypadku 54-letnia rowerzystka trafiła do szpitala. My zaś przy tej okazji chcemy napisać o mrożącej krew w żyłach sytuacji, której świadkami byliśmy w niedzielę około godz. 23.00. Jechaliśmy od strony Mikołowa do Katowic. Na dwupasmówce, mniej więcej kilometr przed zjazdem na Panewniki i Rudę Śląską, jadący przed nami samochód gwałtownie odbił w lewo. Jechał prawym pasem – na szczęście na lewym pasie nikogo nie było.
Za chwilę okazało się, dlaczego kierowca wykonał ten gwałtowny manewr. Pod prąd, w kierunku Mikołowa, dwupasmówką jechał rowerzysta. Rower nie miał oświetlenia ani z przodu, ani z tyłu. Rowerzysta poruszał się wzdłuż białej linii oddzielającej pasy ruchu od pobocza. Pozostawiamy to bez komentarza.
Przypominamy (za KMP Chorzów):
Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
Kierujący jednośladem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:
gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
gdy ?warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność.
Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z jednośladu, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem!
Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów.
Nie stosowanie się do tych zasad może kosztować życie.
***