Czołowe zderzenie rowerzystów. Kobieta trafiła do szpitala.

Czołowe zderzenie rowerzystów. Kobieta trafiła do szpitala.

27 marca 2019 0 przez administrator

Kochamy rowery, nie tylko te działające w systemie miejskim. Obyśmy jeszcze wszyscy pamiętali o zasadach bezpiecznej jazdy i o tym, że rowerzystów również obowiązują przepisy ruchu drogowego.

Gdyby pamiętało o tym dwoje rowerzystów, którzy czołowo zderzyli się ze sobą na ul. Katowickiej w Chorzowie, z pewnością do tego zdarzenia by nie doszło.

 

Oboje rowerzyści jechali po chodniku. I nie jest tu żadnym usprawiedliwieniem fakt, że w tamtym miejscu nie było osobnej drogi dla rowerów. Na trakcie rowerowym też mogliby się przecież zderzyć.

W wyniku tego wypadku 54-letnia rowerzystka trafiła do szpitala. My zaś przy tej okazji chcemy napisać o mrożącej krew w żyłach sytuacji, której świadkami byliśmy w niedzielę około godz. 23.00. Jechaliśmy od strony Mikołowa do Katowic. Na dwupasmówce, mniej więcej kilometr przed zjazdem na Panewniki i Rudę Śląską, jadący przed nami samochód gwałtownie odbił w lewo. Jechał prawym pasem – na szczęście na lewym pasie nikogo nie było.

Za chwilę okazało się, dlaczego kierowca wykonał ten gwałtowny manewr. Pod prąd, w kierunku Mikołowa, dwupasmówką jechał rowerzysta. Rower nie miał oświetlenia ani z przodu, ani z tyłu. Rowerzysta poruszał się wzdłuż białej linii oddzielającej pasy ruchu od pobocza. Pozostawiamy to bez komentarza.

Przypominamy (za KMP Chorzów):

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Kierujący jednośladem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

gdy ?warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z jednośladu, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem!
Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów.

Nie stosowanie się do tych zasad może kosztować życie.

***