Nasz wkład w ratowanie świata

15 grudnia 2018 0 przez administrator

Późnym wieczorem na szczycie klimatycznym ONZ przyjęto Pakiet Katowicki. To super ważny dokument. Oznacza, że COP24 zakończył się wielkim sukcesem. Zaś katowicki szczyt przejdzie do historii świata, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w walce z globalnym ociepleniem.

Pomęczyliśmy się przez tych kilkanaście dni, ale jeśli ten szczyt przyczyni się do uratowania świata to chyba było warto. Podczas wieczornej sesji w sobotę przyjęto Pakiet Katowicki.

Jest to wielki sukces, gdyż jeszcze wczoraj, jeszcze przedwczoraj wydawało się, że katowicki szczyt klimatyczny zakończy się porażką. Państwa nie mogły dojść do porozumienia – tak rozbieżne były ich interesy.

A jednak ludzkość potrafi się porozumieć. Dziś dograno szczegóły. Propozycję końcowego porozumienia opublikowano wieczorem. Po godz. 21.30 rozpoczęła się sobotnia sesja plenarna COP24. Dokument został przyjęty jednomyślnie.

Jest to bardzo ważne porozumienie. W 2015 r. kraje świata podpisały w Paryżu umowę mówiącą, że wspólnie będą dążyły do powstrzymania efektu cieplarnianego i zatrzymania średniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 do 2 stopni Celsjusza w stosunku do temperatury sprzed epoki przemysłu.

Jednak wtedy nie ustalono, do czego zobowiązują się kraje świata i w jaki sposób mają globalną katastrofę zatrzymać. Pakiet Katowicki to swoista „mapa drogowa” mówiąca, co, jak i kiedy.

Katowicki szczyt przejdzie do historii świata, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w walce z globalnym ociepleniem. Jeśli tak, to naprawdę warto się było pomęczyć.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą WWW. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. UM Katowice.