Czy warto go ratować?

Czy warto go ratować?

20 grudnia 2018 0 przez administrator

Komu zależy na Parku Śląskim? Pytamy m.in. o to, czy od Chorzowa mogą go przejąć Katowice.

Dziś w Chorzowie sesja Rady Miasta poświęcona przyszłości Parku Śląskiego. Początek o godz. 9.00. Prezydent i radni mają decydować o takiej zmianie zagospodarowania przestrzennego terenu, aby możliwa była budowa w Parku Śląskim oraz na jego obrzeżach blokowisk.

W tej sprawie wysłaliśmy pytania do prezydenta Chorzowa, do chorzowskich radnych, marszałka śląskiego i wojewody, do radnych województwa, europosłów śląskich i posłów okręgów: katowickiego, gliwickiego, sosnowieckiego, rybnickiego.

Ważą się losy znacznego obszaru Parku Śląskiego oraz jego obrzeży. Rada Miasta Chorzowa obradować będzie nad zmianami, które umożliwią na obrzeżach Parku Śląskiego, jak również w Parku Śląskim inwestycje budowlane. W stanowisku przyjętym w październiku 2018 r. Zarząd Województwa Śląskiego przypomniał, że według przyjętego przez władze Chorzowa studium:

„Park Śląski wraz z terenem inwestycji został wskazany jako obszar „najcenniejszy przyrodniczo”, wymagający ochrony i wyłączenia z dalszej intensywnej zabudowy. Zgodnie z zapisami studium obszar Parku Śląskiego ze względu na unikalne wartości nie tylko w skali Chorzowa, ale także i Polski, powinien zostać objęty dodatkową ochroną w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego oraz pełnić funkcje ekologiczne, bioklimatyczne, społeczno-rekreacyjne a także wypoczynkowe, służące regeneracji sił psychofizycznych mieszkańców”.

Jakie jest Pani/Pana stanowisko w tej sprawie?

Czy zamierza Pani/Pan podjąć jakieś działania w obronie Parku Śląskiego oraz jego obrzeży przed zmianą sposobu zagospodarowania?

Czy dobrym pomysłem jest utworzenie na obszarze Parku Śląskiego oraz jego obrzeży zespołu przyrodniczo-krajobrazowego?

Czy w obecnej sytuacji nie należałoby rozważyć zmiany granic administracyjnych miasta Chorzowa i przekazania terytorium Parku Śląskiego wraz z obrzeżami Katowicom?

Wojewodę dodatkowo pytaliśmy:

Czy wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie ma możliwości prawne, by skutecznie chronić Park Śląski oraz jego obrzeża?

Od prezydenta i radnych Chorzowa chcieliśmy dodatkowo wiedzieć:

Co takiego sprawiło, że obszar ten przestał mieć wspomniane znaczenie? Chodziło o „obszar „najcenniejszy przyrodniczo”.

Marszałka woj. śląskiego pytaliśmy m.in. o to:

Czy może Pan podjąć jakieś działania w obronie Parku Śląskiego oraz jego obrzeży przed zmianą sposobu zagospodarowania?

Na razie czekamy na odpowiedzi. Obrady się rozpoczęły. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu prezydent Katowic Marcin Krupa rzucił pomysł, by jeśli Chorzów nie radzi sobie z utrzymaniem Parku Śląskiego, to Katowice mogą go przejąć i zagwarantują w budżecie miasta środki konieczne na jego utrzymanie. Wówczas władze Chorzowa ostro protestowały.

Poniżej linki do tekstów o planowanych w Parku Śląskim blokowiskach.

***
Świąteczno-noworoczny konkurs. Do wygrania 1000 zł. Zadania – banalne.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2331-konkurs-za-tysiac 

Pisaliśmy:
https://katowicedzis.pl/index.php/nasze-sprawy/2323-cios-dla-nas-wszystkich 
Więcej linków w tym tekście:
https://katowicedzis.pl/index.php/nasze-sprawy/2321-wszyscy-mamy-sie-dusic 

Na zdjęciu: początek zabudowywanie Parku Śląskiego. Fot. Ratujmy Park Śląski.