Niezwykły zabieg

22 listopada 2018 0 przez administrator

Twarz w technice 3D! Pierwsza taka operacja została przeprowadzona w Katowicach.

Pan Wacław spadł z drabiny. W wyniku tego upadku doznał skomplikowanego złamania kości twarzy. W efekcie doszło u niego do poważnych powikłań. Jego życie zmieniło się w koszmar.

Zaburzenia symetrii twarzy i utrzymujące się zaburzenia widzenia uniemożliwiały mężczyźnie egzystencję, stracił pracę i wykazywał niechęć do życia. Lekarze planowali kolejny zabieg rekonstrukcyjny z wykorzystaniem przeszczepów kostnych, który jednak z uwagi na nieprzewidywalny proces resorpcji przeszczepów mógł nie przynieść oczekiwanych efektów.

Specjaliści z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach zdecydowali się więc na wykonanie unikalnego implantu. Miał on odtwarzać równocześnie trzy przestrzenie anatomiczne, na podstawie odbicia zwierciadlanego strony zdrowej.

Do przygotowania implantu 3D oczodołu, kości jarzmowej i szczęki wykorzystano najnowsze technologie komputerowe i druku przestrzennego.

Pojedyncze implanty odtwarzające jedną strukturę anatomiczną nie są już w Polsce nowością. Natomiast złożony indywidualny implant, odtwarzający równocześnie trzy ściany oczodołu, szczękę i kość jarzmową, po raz pierwszy w Polsce wykonano i wszczepiono w Katowicach.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. i źródło: SPSK im. Andrzeja Mielęckiego SUM w Katowicach.