Na to czekaliśmy
20 listopada 20181 stycznia rozpocznie się rok „roztańczonego” Ślązaka.
Stanisław Hadyna ma w Katowicach swoją ulicę. W Koszęcinie, gdzie znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ma też swój pomnik. Hadyna siedzi tam na ławeczce. Pomnik stoi przed wejściem do siedziby zespołu.
Kolejny pomnik – ławeczka: Hadyny i Pyzika, stoi również w Siewierzu. Wisła ma amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Spiżowy Hadyna siedzi sobie tamże na jednym z krzesełek.
W Katowicach Hadyna ma nie tylko swoją ulicę. Jego popiersie stoi w Galerii Artystów na katowickiej Koszutce.
Sejmik Województwa Śląskiego przyjął oświadczenie, zgodnie z którym, nadchodzący 2019 rok będzie Rokiem Stanisława Hadyny. Na to czekaliśmy. To właśnie tacy, jak Hadyna czy wspomniany wcześniej Zdzisław Pyzik budowali polską i śląską tradycję.
Większość z nas wie, że Stanisław Hadyna był twórcą i wieloletnim dyrektorem zespołu „Śląsk”. Przypomnijmy natomiast sylwetkę nieco już zapomnianego Zdzisława Pyzika (wg Wikipedii).
Był synem dyrektora szkoły w śląskich Leszczynach, a przed wojną redagował rybnicki miesięcznik „Zew Młodzieży”. W czasie wojny walczył w kampanii wrześniowej, następnie w AK w stopniu podporucznika. Po wojnie mieszkał w Katowicach i tu tworzył. Napisał teksty m.in. wielu sławnych piosenek. Wśród nich „Karliku, Karliku”, czy „Od Siewierza jechał wóz, malowane panny wiózł”.
Na zdjęciu Spodek w zimowej scenerii. To tu jakże często mogliśmy podziwiać wspaniałe występy naszego „flagowego” zespołu tanecznego.
***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.