Katowice najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

17 lipca 2018 0 przez administrator

O przemianie stolicy katowickiej metropolii – rozmowa z prezydentem Marcinem Krupą.

Katowice – kiedyś miasto przemysłowe ? a dziś mówicie o przemyśle spotkań. Co to oznacza?

W ostatnich latach zainwestowaliśmy gigantyczne środki w podnoszenie jakości życia w mieście. Powstała u nas za ponad miliard złotych Strefa Kultury, którą dziś odwiedzają goście z całej Europy ? by podziwiać świetną architekturę czy posłuchać muzyki w jednej z najlepszych sam koncertowych świata. Otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO jako jedyne miasto w tej części Europy. Postawienie na kulturę przyniosło owoce i pozwala nam zmieniać wizerunek. Dziś gościmy tysiące ludzi w ramach naszych międzynarodowych festiwali, wydarzeń sportowych i biznesowych. To właśnie jest przemysł spotkań. Bardzo duży udział w tym procesie mają sami katowiczanie, którzy są mocno zaangażowani w życie miasta, sami inicjują wiele procesów.

Co dziś stanowi dla Katowic największe wyzwanie?

Oczywiście, z jednej strony, są to negatywne trendy demograficzne, które dotyczą prawie całego kraju. Z drugiej strony koncentrujemy się na walce o czyste powietrze. Wiemy, że jakość życia wpływa dziś na decyzję o wyborze miejsca do studiowania, pracy i zamieszkania. Mamy się czym chwalić ? prawie połowa Katowic to tereny zielone ? lasy i parki, mamy trzeci najniższy w Polsce wskaźnik bezrobocia, zdecydowanie tańsze mieszkania niż w innych dużych miastach Polski, zapewniamy opiekę w żłobku i przedszkolu. Cały czas dostrzegamy jednak konieczność intensyfikacji proekologicznych działań.

W najnowszym wydaniu magazynu ?Forbes? Katowice zajęły pierwsze mieście w rankingu ?najbardziej ekologicznych miast w Polsce?. Dla wielu osób było to zaskoczenie.

Zaskoczone były na pewno osoby, które stereotypowo, wyłącznie przez pryzmat węgla i górnictwa postrzegają nasze miasto. Warto podkreślić, że ranking koncentrował się na tym, co miasta rzeczywiście robią, by zasłużyć na miano ?eco?. Większość kryteriów dotyczyła podejmowanych działań na rzecz walki o czyste powietrze. Doceniono nasz duży projekt wymiany starych kotłów węglowych czy dofinansowywanie montażu źródeł odnawialnej energii. Stawiamy też na ekologiczny transport. Od 2016 roku na ulice Katowic wjechało 90 nowoczesnych autobusów, a do 2020 przybędzie 40 kolejnych ? w tym elektryczne. Mamy także największą w regionie sieć wypożyczalni rowerowych, a w latach 2018-2019 wydamy łącznie 15 mln na nowe drogi rowerowe. Pierwsze miejsce w rankingu to efekt systemowych działań podejmowanych w wielu obszarach. Jakość powietrza polepsza się z każdym rokiem i zakładam, że w perspektywie kilku lat mieszkańcy odczują zasadniczą różnicę. Nasze działania zostały także dostrzeżone na arenie międzynarodowej, bo w grudniu tego roku będziemy gościć Szczyt Klimatyczny. To wielkie wydarzenie dla Katowic i całego kraju. Będziemy się dzielić naszymi doświadczeniami i jednocześnie uczyć – bo nigdy nie jest tak, że nie można czegoś zrobić więcej i lepiej.

Dziesięć najbardziej ekologicznych miast w Polsce (źródło – „Forbes”, lipiec 2018):
1. Katowice
2. Gdynia
3. Wrocław
4. Kraków
5. Częstochowa
6. Poznań
7. Olsztyn
8. Toruń
9. Bydgoszcz
10. Lublin

Przyg. KD-BPKM. Fot. M. Drygas, UM Katowice.