Mieszkańcy nie muszą się bać

9 czerwca 2018 0 przez administrator

Ważne! Oświadczenie władz Katowic w sprawie „Tramwaju na Południe”.

Inwestycja ma przebiegać przez ponad 1 tys. działek prywatnych. Właścicieli można przymusowo wywłaszczyć, jednak władze Katowic nie chcą tego robić. Zamierzają prowadzić rozmowy z właścicielami na temat wykupu ich ziemi. Chcą doprowadzić do porozumienia z jak największą liczbą zainteresowanych osób. To z kolei spowodowało konieczność przesunięcia terminu oddania projektu budowlano-wykonawczego.

Sprawa jest bardzo ważna dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla właścicieli działek. Poniżej peła treść komunikatu wydanego przez Urząd Miasta Katowice:

„Realizacja inwestycji pn. ?Tramwaj na Południe Katowic? znajduje się na ostatnim etapie przygotowania pełnej dokumentacji, dotyczącej wniosku o decyzję środowiskową do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Przeprowadzono m.in. szereg analiz dla ponad 1 tys. działek, przez i w okolicach których będzie przebiegała planowana inwestycja.

W trakcie tych prac zdecydowano, że pomimo możliwości prawnych wynikających z regulacji tzw. spec ustawy drogowej, Urząd Miasta Katowice będzie prowadził rozmowy i zmierzał do konsensu z właścicielami możliwie największej liczby nieruchomości. Spowodowało to potrzebę zmiany terminu realizacji umowy ze Sweco Consulting, firmą odpowiedzialną za wykonanie m.in. projektu budowlano-wykonawczego inwestycji z 16.10.2018 r. na 16.10.2019 r.

? Decyzja o prowadzaniu rozmów ma dwie konsekwencje. Z jednej strony wydłużyła etap przygotowania dokumentacji, jednak z drugiej powinna mieć wpływ na mniejszą liczbę uwag mieszkańców, które pojawią się w trakcie konsultacji społecznych prowadzonych przez RDOŚ w ramach procedowania decyzji środowiskowej ? mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. ? To z kolei powinno przełożyć się na krótszy czas trwania procedury uzyskania prawomocnej decyzji środowiskowej. W związku z czym dopiero po uzyskaniu decyzji z RDOŚ będzie możliwe określenie zmiany terminu zakończenia całej inwestycji ? dodaje.

Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest obecnie na 110 mln zł, z czego w większości ma być dofinansowana ze środków UE. Średni czas podróży tramwajem z Kostuchny do Rynku wyniesie w godzinach szczytu tylko 20-24minuty. Wzdłuż liczącej ok. 5,2 km długości trasy planowane jest ulokowanie 6 przystanków oraz ścieżki rowerowej wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą”.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Fot. UM Katowice.