Lepsi oraz gorsi

9 czerwca 2018 0 przez administrator

Bardzo zły zakaz handlu w niedziele. „Solidarność” uważa, że 24-godzinna niedziela jest za krótka.

O tym, że sieci handlowe będą zmuszały pracowników do stawiania się do pracy zaraz po północy z niedzieli (niehandlowej) na poniedziałek mówiło się jeszcze przed wprowadzeniem tego dziwnego zakazu. Dziwnego, gdyż w Polsce jest inaczej niż w innych krajach Europy. W niektórych zakazu handlu w niedziele nie ma. Zaś tam, gdzie jest, jeśli mamy niedzielę, to wiadomo, że ma być ona wolna. A u nas nawet nie co druga niedziela jest wolna bądź pracująca.

Teraz „Solidarność” wraca do kwestii wydłużenia niedzieli niehandlowej. Domaga się, by zaczynała się o godz. 22.00 w sobotę, a kończyła dopiero o 5.00 w poniedziałek.

Sieci znów protestują oraz reprezentująca je Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Tłumaczą, że ktoś musi rozpakować towar, następnie rozłożyć na półkach, żeby klienci mogli go później kupić. Od 5.00 do otwarcia sklepu może być na to zbyt mało czasu.

Tymczasem „Solidarość” odstąpiła od postulatu, by wolne od handlu niedziele dotyczyły również pracowników centrów logistycznych. Teraz mówi się o tym, że oni mogą pracować na okrągło, byle dostawali za to dodatkowe wynagrodzenie, a praca w taki dzień była dobrowolna.

Tak czy inaczej zakaz handlu w niedziele podzielił pracowników najemnych na lepszych oraz gorszych. Tych, których przywilej ten dotyczy (choć niekoniecznie życzyliby sobie tego, a woleliby dodatkowe pieniądze) i tych, którzy wolnego nie mają. Czasami nawet dostają ekstra wynagrodzenie, ale woleliby wolne – o czym pisaliśmy (link do tych tekstów poniżej).

A sprzedawczynie płakały
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/870-a-sprzedawczynie-plakaly 

Na zdjęciu: To stoisko jutro będzie czynne czy nie? Akurat jutro trzeba będzie je zamknąć. 

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.