Ryzykują życiem

12 maja 2018 0 przez administrator

Dramatyczny skok poziomu metanu w miejscu akcji ratowniczej w Zofiówce.

Ratownicy górniczy w każdej sekundzie akcji ratowniczej ryzykują życiem. Ale obecnie akcja prowadzona jest w skrajnie niebezpiecznych warunkach. Poziom metanu skoczył w górę, a przyczyną jest właśnie prowadzona akcja.

Obecnie na dole pracuje 19 zastępów ratowników górniczych.

W dalszym ciągu ratownicy górniczy pompują wodę z zalewiska, lustro wody powoli opada. Efektywność prac spadła ze względu na gęsty szlam, który znajduje się w wodzie.

W nocy ratownicy przetransportowali i zamontowali najlepszej jakości australijskie kompozytowe pompy szlamowe, które umożliwiają wypompowanie wody zanieczyszczonej urobkiem.

Opadające lustro wody uwolniło metan i aktualnie jego stężenie w atmosferze uniemożliwia uruchomienie pompy elektrycznej. Urządzenie znajduje się na miejscu i jest gotowe do pracy. W dalszym ciągu system pomp jest zasilany sprężonym powietrzem. Obecnie są to jedyne urządzenia, których można użyć.

Źródło: JSW.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Fot. Agnieszka Materna, mat. pras. JSW.