Rower miejski idzie jak burza

25 maja 2018 0 przez administrator

12 nowych stacji rowerowych i blisko 400 rowerów do wypożyczenia.

Do końca maja zostanie uruchomionych 12 dodatkowych stacji rowerów miejskich w Katowicach. Nowością w katowickiej sieci wypożyczalni jednośladów będzie 10 rowerów typu cargo.

– Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Na rozbudowę infrastruktury rowerowej w zeszłym roku wydaliśmy ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach cały czas się rozrasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Spośród 12 nowo otwieranych stacji 11 zostało wybranych przez mieszkańców we wrześniu ubiegłego roku w ramach budżetu obywatelskiego. Po rozbudowie systemu mieszkańcy będą mieli do dyspozycji łącznie 48 stacji z 388 rowerami ? czyli największy w woj. śląskim system rowerów miejskich.

? Nowe rowery typu cargo to opcja zarówno dla rodzin, bo można nim przewieźć czworo małych dzieci, jak i dla osób chcących przewieźć ładunek o masie nawet do 100 kg. To potwierdza, że w Katowicach rower traktujemy jako środek transportu ? dodaje prezydent.

Konstrukcja rowerów cargo oraz wyposażenie pozwala na ich funkcjonowanie w standardowych stacjach. Zwrot może odbywać się do skrajnego słupka za pomocą elektrozamka lub przy pomocy linki szyfrowej.

W Murckach, na wnioski mieszkańców, stacja zostanie przeniesiona z parku Murckowskiego na rynek. Z kolei do końca czerwca na placu Kwiatowym w centrum miasta pojawi się dodatkowy stojak na rowery. To najpopularniejsza stacja wypożyczania rowerów. Od początku sezonu skorzystano z niej blisko 5 tysięcy razy.

Dodatkowo Nextbike Polska S.A. zawarło umowę z firmą Orlen, zgodnie z którą jeszcze w tym roku zostaną uruchomione dodatkowe 4 stacje rowerowe – łącznie będzie ich 52.

Najpopularniejsze stacje rowerów miejskich: na rynku, przy ul. Mariackiej, na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Krasińskiego 14, w Dolinie Trzech Stawów, na terenie Silesia City Center, przy NOSPR i ul. Medyków.

***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do utworzonej przez nas grupy – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.

Źródło: UM Katowice.