Brawo prezydent Katowic!
4 maja 2018IPN domaga się zniszczenia pomnika gen. Jerzego Ziętka. Prezydent Katowic wymyślił sposób, jak uchronić pomnik Jorga.
Pomnik stojący w centrum miasta został wybudowany dzięki staraniom samych mieszkańców Katowic. Był przecież społeczny komitet budowy tego monumentu. W ten sposób my – mieszkańcy Katowic – dziękowaliśmy nieżyjącemu już wówczas Jorgowi za to wszystko, co uczynił dla naszego miasta i dla społeczności Ziemi Śląskiej.
To właśnie Jorg powołał zaraz po wojnie komisję, która sporządziła spis Ślązaków wywiezionych w głąb ZSRR. Dzięki niemu wróciły do kraju dziesiątki tysięcy tych, którzy w innym wypadku zginęliby z głodu bądź wycieńczenia.
To on budował Park Śląski, szpitale, uzdrowiska, szkoły, Tysiąclecie i inne osiedla. Doprowadził do tego, że w Katowicach powstał Uniwersytet Śląski, a potem inne uczelnie. Sprawił, że w tamtych czasach w Katowicach stanął Spodek – symbol naszego miasta, do dziś zachwycający ludzi z całego świata.
Ale IPN stoi na stanowisku, że Jorg był szkodnikiem i zbrodniarzem. Zamiast stać na czele województwa, powinien chować się w lasach i rzucać kamieniami w radzieckie czołgi lub strzelać do nich z łuku. To wcale nie jest przerysowane stwierdzenie – hołubi się żołnierzy wyklętych, a kompletnie pomija się dziś bohaterów z Armii Krajowej czy harcerzy z Szarych Szeregów.
Każdy ma prawo do swojego spojrzenia na przeszłość, byleby jej zakłamanego obrazu nie narzucać innym. Mieszkańcy Katowic mogą ją różnie oceniać, zależnie od swoich doświadczeń. Dla wielu z nas Ziętek pozostaje wybitną postacią, która żyła w bardzo trudnych czasach, a mimo to zdołała uczynić tak wiele.
Dziś prezydent Marcin Krupa ogłosił:
„Trwają dyskusje dot. „ustawy dekomunizacyjnej”. Na liście IPN znalazło się nazwisko Jerzego Ziętka, czego konsekwencją może być usunięcie pomnika J. Ziętka z Katowic oraz zmiana nazwy ronda.
Moje stanowisko w tej sprawie od dawna jest jednoznaczne – nie zgadzam się ani na usunięcie pomnika, ani na zmianę nazwy ronda. W związku z tym podjąłem działania, by Miasto Katowice przekazało na rzecz Muzeum Historii Katowic pomnik Jerzego Ziętka wraz z działką, na której stoi „w celach edukacyjnych”.
A przypominam, że z zapisów tzw. ?ustawy dekomunizacyjnej” wynika, że nie stosuje się jej m.in. do pomników ?wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego? [Art. 5a pkt. 3 ustawy]”.
***
Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy. Wchodź bezpośrednio na naszą www i na nasz fanpage na FB. Niczego nie przeoczysz. Zapraszamy do utworzonej przez nas grupy – jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.