Znowu zamieszanie

5 marca 2018 0 przez administrator

Koleje Śląskie będą kursować inaczej. Na niektórych odcinkach zamiast pociągów – autobusy.

Co pewien czas musieliśmy informować o utrudnieniach w funkcjonowaniu Kolei Śląskich, które na niektórych odcinkach, np. między Katowicami a Tychami, musiały wprowadzać tymczasowe rozkłady jazdy a nawet autobusową komunikację zastępczą. Od kilku miesięcy był względny spokój. Niestety, nic co dobre, nie jest dane na zawsze.

W związku z robotami torowymi prowadzonymi przez PKP PLK Koleje Śląskie zmuszone zostały do kolejnej korekty rozkładu jazdy. Jest też poważniejszych utrudnień, które co prawda mieszkańców Katowic bezpośrednio nie dotyczą, ale mają wpływ na funkcjonowanie Kolei Śląskich jako całości.

Rozkład jazdy zmienia się w niedzielę 11 marca. Już wiadomo, że będzie korygowany jeszcze kilka razy. Oprócz zmian w rozkładzie będą też następujące utrudnienia:

Trasa Częstochowa ? Katowice ? Gliwice – czasowa zastępcza komunikacja autobusowa oraz dodatkowe postoje pociągów przyspieszonych i współpraca z PKP IC przy honorowaniu biletów.

Utrudnienia na tej linii będą związane przede wszystkim z budową przejścia podziemnego w Ząbkowicach oraz pracami pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice a stacją Będzin. Z tego względu zamiast niektórych pociągów jadących tą trasą będ autobusy.

W pierwszym etapie robót ? od 12 do 23 marca ? będzie to dotyczyć odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice ? Dąbrowa Górnicza, a w kolejnym ? od 17 kwietnia do 8 maja ? odcinka Dąbrowa Górnicza Ząbkowice ? Będzin Ksawera.

Aby maksymalnie zniwelować niedogodności spowodowane remontami, część pociągów przyspieszonych będzie mieć dodatkowe postoje pomiędzy Dąbrową Górniczą Ząbkowicami a Będzinem. Będzie też kolejne porozumienie z PKP IC o wzajemnym honorowaniu biletów, żeby podróżni mieli możliwość skorzystania również z innych pociągów.

Trasa Katowice ? Bielsko-Biała ? Żywiec ? Zwardoń – czasowa zastępcza komunikacja autobusowa oraz dodatkowe autobusy przyspieszone.

Od 17 kwietnia do 28 maja całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna ? Łodygowice. W godzinach szczytowych przewidziano autobusy ekspresowe zapewniające przejazd między Bielskiem-Białą a Żywcem bez zatrzymania, co pozwoli maksymalnie skrócić czas podróży na remontowanym odcinku.

Zmieni się trasa kursowania pociągów Kolei Śląskich do Zakopanego. Od 28 kwietnia do 27 maja pociąg Ornak będzie kursował trasą okrężną przez Kozy, Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Lanckoronę i Suchą Beskidzką Zamek (bez wjazdu do Suchej Beskidzkiej).

Trasa Czechowice Dziedzice ? Cieszyn – zastępcza komunikacja autobusowa

Całkowite wstrzymanie ruchu pociągów nastąpi na odcinku Zebrzydowice ? Cieszyn. Od 7 maja do 9 czerwca zamiast pociągów pomiędzy tymi stacjami będą kursować autobusy zastępcze.

Trasa Katowice ? Rybnik ? Chałupki ? Bohumin.

Od 24 do 28 marca autobusy zastąpią pociągi na odcinku Chałupki ? Bohumin. Z kolei 17 i 18 maja pociągi do Bohumina będą kursować objazdem przez stację Bohumin Vrbice.

Trasa Lubliniec ? Częstochowa – dodatkowe pociągi.

Nastąpi zwiększenie liczby połączeń na linii Lubliniec ? Częstochowa. Od 11 marca podróżni z tej relacji będą mieli do dyspozycji cztery nowe pociągi, z czego jeden pozwoli na bezpośredni przejazd z Częstochowy do Oświęcimia. Koleje Śląskie wraz z Województwem Śląskim wprowadzają dodatkowe połączenia na tej linii, by w miarę możliwości zwiększyć dostępność do transportu publicznego po likwidacji PKS Lubliniec. Nowe połączenia mogą być również alternatywą dla kierowców podczas planowanego remontu DK 46.

Korekty rozkładu na wniosek pasażerów, dodatkowe składy w majówkę.

Na wniosek podróżnych poprawiono skomunikowanie pociągu wyjeżdżającego z Tarnowskich Gór do Katowic z pociągiem z Wielunia Dąbrowy. Z myślą o podróżnych, którzy muszą dojechać do pracy w dni pomiędzy wolnym 1 i 3 maja, bedzie więcej pociągów 30 kwietnia oraz 2 i 4 maja.

W efekcie ma być szybciej.

Wśród planów na kolejne kilkanaście miesięcy są m.in. prace na odcinku Węgierska Górka ? Żywiec, przebudowa układu torowego w obrębie stacji Częstochowa, Poraj i Myszków czy prace na odcinku Rybnik ? Sumina ? Nędza. Dzięki realizacji tych planów możliwe będzie zwiększenie prędkości jazdy pociągów.

Jak się zmieni rozkład jazdy Kolei Śląskich dowiesz się klikając w link poniżej:
http://kolejeslaskie.com/rozklad_jazdy/liniowy-rozklad-jazdy/ 

Fot. Koleje Śląskie.