Pocztówka dla premiera

9 marca 2018 0 przez administrator

Wysyłajmy zdjęcia Katowic do premiera Morawieckiego. Może ta akcja coś da.

Jak pisaliśmy, ani Katowice, ani też pozostałe miasta metropolii nie zostały objęte rządowym programem „Stop Smog”. W tej sprawie z naszych miast do Warszawy trafiły już pisma i apele, by nie zostawiać nas samych z problemem zanieczyszczonego powietrza. Katowice i inne miasta robią bardzo wiele, aby ograniczyć zjawisko smogu (program dopłat do wymiany kotłów, kontrole spalanego w piecach paliwa, również za pomocą drona). To wszystko to jednak za mało.

Na ciekawy pomysł wpadły władze Rudy Śląskiej. Poproszono mieszkańców o składanie podpisów pod apelem do premiera Morawieckiego o objęcie Rudy Śląskiej i pozostałych miast Metropolii GZM rządowym programem „Stop Smog”. Listy do podpisu do dziś włącznie są wystawione w rudzkim magistracie, bibliotekach, placówkach MOSiR, Aquadromie oraz „Wiadmomościach Rudzkich”.

Zdjęcie, które widzicie, nadesłała pani Ewelina. Pani Ewelina dodała do niego komentarz: „Z pozdrowieniami dla Pani ktora podważa Państwa artykuł o smogu pisząc, że 7-go marca był wiatr. Zdjęcie zrobione 7-go marca z osiedla Gwiazdy na Centrum Katowic”.

Wczoraj pisaliśmy o tym, że 6-go marca urządzenia pomiarowe wykazały przerażające przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. 7-go marca pomiary wykazały, że nadal jest źle. Tekst nosił tytuł „Mogliśmy kroić powietrze”. Skomentowała go jedna z czytelniczek twierdząc, że my jesteśmy naiwni i niemądrzy, urządzenia pomiarowe się mylą i w ogóle nie można im wierzyć: „Nie rozumiem, jak przy silnym wietrze, a tak było wczoraj, można kroić powietrze”. 

No więc droga Pani, tak wyglądały Katowice, gdy się na nie spoglądało z Gwiazd. 

Po apelach płynących z naszych miast rząd ogłosił, że duże miasta nie zostaną pozostawione samym sobie. W najbliższym czasie ma odbyć się seria spotkań i konsultacji z władzami m.in. Katowic, czy Rudy Śląskiej oraz innych miast naszej metropolii i województwa.

My także mamy propozycję. Zdjęcie, które widzicie, za chwilę wysyłamy do Kancelarii Premiera Morawieckiego z informacją, że smog u nas występuje i jest problemem. Być może i wy macie zdjęcia „smogowych Katowic”. Wysyłajcie na adres: kontakt@kprm.gov.pl z następującym dopiskiem: „Szanowny Panie Premierze. Katowice też mają problem ze smogiem. Zdjęcie wykonane [tu data]”.