Piąty na świecie

9 marca 2018 0 przez administrator

Świetny wynik Stadionu Śląskiego.

W głosowaniu jury międzynarodowego plebiscytu Stadium of the Year, Stadion Śląski zajął wysokie piąte miejsce, otrzymując o niespełna jeden punkt mniej od zwycięzcy.

Poznaliśmy laureata plebiscytu Stadium of the Year, organizowanego już po raz ósmy. Głosowanie piątki architektów z pięciu różnych krajów wyłoniło narodowy stadion Rosji na Łużnikach jako najlepszy otwarty w 2017 roku. To wyjątkowy w skali światowej projekt, ponieważ wewnątrz zabytkowych murów i pod istniejącym dachem powstał od podstaw zupełnie nowy stadion o większych trybunach, zdecydowanie większej powierzchni, a do tego zgodny z najwyższymi światowymi standardami.

Wyboru dokonano po trzystopniowej selekcji. Najpierw ze zgłoszonych ponad 40 kandydatów organizatorzy wybrali najlepszych 27 aren. W tym gronie znalazły się dwa polskie stadiony: Śląski i Stadion Miejski Widzewa w Łodzi. Następnie z grona 27 nominowanych jury złożone z architektów wyspecjalizowanych w stadionach piłkarskich wybrało finałową dziesiątkę, w której znalazł się Stadion Śląski.

Obiekt z Chorzowa zajął piąte miejsce, ustępując U Arenie z Paryża, najdroższemu stadionowi świata ? Mercedes-Benz Stadium, a także Stadionul Ion Oblemenco w rumuńskiej Krajowie. ?Kocioł Czarownic? pozostawił w tyle m.in. stadion Atletico Madryt czy Wandę Metropolitano.

***
Wchodź bezpośrednio na
http://katowicedzis.pl/ 
Warto – znajdziesz więcej.

Źródło UMWŚ. Fot. UMWŚ, arch. BP, Tomasz Żak.