Na siodełku przez miasto

29 marca 2018 0 przez administrator

Rowery miejskie zostały dziś dostarczone do Katowic. Powstają kolejne stacje, choć ciągle jeszcze są białe plamy na rowerowej mapie miasta.

1 kwietnia ruszą wypożyczalnie roweru miejskiego. Dla fanatycznych rowerzystów sezon trwa cały rok, więc nie odważymy się napisać, że to jego początek. Ale z mapki, jaką otrzymaliśmy od władz miasta wynika, że w tym roku będziemy mogli przejechać rowerem miejskim przez znaczny obszar miasta, mieszcząc się w limitach czasów nie wymagających dopłat. Brak jeszcze kilku stacji na trasie pomiędzy Ligotą a centrum czy Szopienicami a centrum. Na swoje stacje czeka też Dąbrówka Mała.

– W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach – mówi prezydent Marcin Krupa. – Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia ? by poza mieszkańcami mogli z niego także korzystać goście Szczytu Klimatycznego.

Rok temu z roweru miejskiego skorzystało ponad 20 tys. osób. Rowery wypożyczono ponad 100 tys. razy. To dowodzi, że rower miejski jest ważnym i lubianym środkiem lokomocji i rekreacji dla katowiczan i tych, którzy Katowice odwiedzają.

System wypożyczalni rowerów w tym roku zostaje uruchomiony dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. 1 kwietnia otwartych będzie 40 stacji z ponad 300 rowerami. Rozbudowa systemu czeka nas 1 czerwca ? gdy zainstalowanych zostanie 12 kolejnych stacji – 11 wskazanych głosami mieszkańców i sfinansowanych za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Umiejscowienie stacji (pod listą mapka)

Stacje miejskie ? 25 (uruchamiane z początkiem kwietnia)

1. Giszowiec ? Plac pod Lipami
2. Murcki ? Park Murckowski
3. Witosa ? Plac Herberta
4. Szopienice ? Plac Powstańców Śląskich
5. Nikiszowiec ? Lodowisko ?Jantor?
6. Al. Bolesława Krzywoustego – wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
7. Al. Henryka Pobożnego – koło stawiku przy Lidlu
8. Al. Księżnej Jadwigi – przy szkole plastyczno-muzycznej
9. Strefa kultury nad NOSPR ? parking
10. Dolina 3 Stawów – parking od ul. Francuskiej
11. Rynek koło CIT
12. Pl. Sejmu Śląskiego – przy przystanku od Jagiellońskiej
13. Załęże – Skwer S. Barei
14. Biblioteka Śląska – przy Parkingu
15. Park Kościuszki – główne wejście od A4
16. Bogucice przy szpitalu
17. Kokociniec przy SP 67
18. Ligota Medyków
19. Ligota – Skwer Bolesława Szabelskiego
20. Ligota – Dworzec PKP
21. Ligota – ul. Wczasowa
22. Zadole – przy kościele
23. Ochojec – przy V LO
24. Piotrowice – przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej
25. Piotrowice – przy SP 27

Stacje sponsorskie ? 11 (uruchamiane z początkiem kwietnia)

1. Osiedle Franciszkańskie – TDJ Estate
2. Silesia Business Park ? SKANSKA
3. ul. Krasińskiego 8 – Politechnika Śląska
4. ul. Kraśnickiego 14 – TBS Katowice
5. Zawodzie – przy Saint Etienne 1 – TBS Katowice
6. Silesia City Center
7. Centrum Handlowe 3 Stawy
8. Green Park
9. GPP Business Park
10. Murapol Mariacka
11. Murapol Chorzowska

Stacje sponsorskie ? 4 (uruchamiane w ciągu kilku najbliższych tygodni)

12. ORLEN Murckowska 5
13. ORLEN Piotrowicka 94
14. ORLEN Bocheńskiego 64
15. ORLEN Al. Roździeńskiego 194

Stacje miejskie ? w ramach Budżetu Obywatelskiego (11) oraz realizacji wniosku budżetowego (1), które zostaną uruchomione 1 czerwca br.:

1. Plac Wolności – Śródmieście
2. Część chodnika przy markecie „Piotr i Paweł” na wysokości przystanku autobusowego – Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
3. Plac przy sklepie „Społem” między ulicami Drozdów, Szczygłów i Jaskółek – Brynów Część Wschodnia-Osiedle Zgrzebnioka
4. Przy ul. Witosa i Rataja (lub lokalizacja alternatywna przy ul. Grabskiego) ? os. Witosa
5. Osiedle im. Jerzego Kukuczki (Skwer Koszycki) ? Bogucice
6. U zbiegu ulic Szopienickiej, św. Anny oraz Giszowieckiej ? Nikiszowiec
7. W okolicy osiedla Murapol na wysokości adresu ul. Bażantów 41a – Kostuchna
8. Przy tzw. starszym Bażantowie w okolicach Piotra i Pawła oraz centrum sportowego, ul. Bażantów 2 – początek ulicy, przy parkingach, przy ścieżce rowerowej – Kostuchna
9. W okolicach przystanku autobusowego przy restauracji Anna Maria, okolice ul. Szarych Szeregów 38 a 40 – Kostuchna
10. „Centrum” Kostuchny przy przystanku autobusowym przy ul. Boya Żeleńskiego 74a
11. Na terenie przylegającym do tzw. Starego Mostu w Podlesiu
12. Plac Gwarków ? skrzyżowanie ul. Katowickiej z Al. W.Korfantego