Ostro w dół

26 lutego 2018 0 przez administrator

IMGW ostrzega Katowice. To może być najzimniejszy dzień roku. Do tej pory zamarzło kilkadziesiąt osób. Tymczasem w Katowicach awaria ciepłociągu dostarczającego ciepło dla kilku tysięcy mieszkańców.

Ta noc na Podbeskidziu była najzimniejsza w tym roku. Ale synoptycy ostrzegają, że w Katowicach dziś może być jeszcze mroźniej.

Obecnie termometry w Katowicach wskazują -10 stopni Celsjusza (w słońcu). W cieniu jest znacznie zimniej. Wczoraj w Beskidach w ciągu dnia było -12, a w nocy temperatura spadła nawet do -21 stopni. Fala mrozu już w nocy dotarła do naszego miasta. Synoptycy ostrzegają, że ten poniedziałek w Katowicach może być nawet mroźniejszy niż to, co odnotowano na południu naszego województwa.

W ciągu dnia temperatura może spaść do -16 stopni. Po zmroku ma być miejscami znacznie chłodniej. Termometry być może wskażą -21 stopni, ale jeśli będzie wiał wiatr (a tak ma być) temperatura odczuwalna wyniesie nawet -26 stopni.

Tak duże spadki temperatury spodziewane są w całym woj. śląskim, przy czym będą one występować lokalnie. W oficjalnym komunikacie mowa o temperaturach do -21 stopni:

„IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ; województwo śląskie – subregion centralny; od godz. 20:00 dnia 25.02.2018 do godz. 10:00 dnia 01.03.2018 ; silny mróz;
Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -13°C, lokalnie spadek temperatury
do -21°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od
10 km/h do 25 km/h, okresami porywisty”.

Od 1 listopada z wychłodzenia w całym kraju zmarło 48 osób. W ciągu tego weekendu kolejne dwie (na szczęście nie w naszym regionie). Tymczasem doszło do awarii ciepłociągu w rejonie ul. Mikusińskiego, który dostarcza ciepło dla około 4 tys. odbiorców. Ze względu na silny mróz awarii nie udało się na razie usunąć. Ustalamy dalsze szczegóły, niestety w Tauron Ciepło doszło również do awarii telefonów. Gdy tylko dowiemy się więcej na ten temat, będziemy aktualizować informację. 

Aktualizacja

Awaria dotyczy mieszkańców Józefowca, a głównie następujących ulic: Mikusińskiego, Kotlarza, Krzyżowej i Nowowiejskiego. Do godz. 15.00 powinna zostać usunięta. Przekazujemy oficjalne komunikaty dotyczące awarii na Mikusińskiego, lecz także w Chorzowie:

„25.02.2018 r. godz. 20.40. Katowice ul. Mikusińskiego 38a, wystąpiła awaria (nieszczelność) ciepłociągu zasilającego ok. 4000 odbiorców. Usunięcie awarii wiąże się z wyłączeniem uszkodzonego odcinka  rurociągu i  wstrzymaniem dostaw ciepła  do odbiorców. W związku z dużym spadkiem temperatury w nocy, podjęto decyzję o wstrzymaniu prac remontowych do godzin porannych. Służby miejskie zabezpieczyły miejsce awarii.  

25.02.2018 r. godz. 10:50,  wystąpiła awaria na sieci ciepłowniczej w Chorzowie ul. Kopalniana 13. Bez ogrzewania pozostawało ok. 250 osób. Awarię usunięto i przywrócono  ogrzewanie o godz. 18:30″.

Fot. Pixabay.