On prosi o życie

15 lutego 2018 0 przez administrator

Piętnastoletni Kuba z Katowic prosi o nasze dziesięć minut. Te nasze kilka chwil może mu uratować życie.

Tylko 10 minut. To cena życia piętnastoletniego Kuby oraz innych chorych, cierpiących na nowotwory krwi. 24 lutego w Zespole Szkół Zakonu Pijarów i 25 lutego w katowickich galeriach handlowych odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – między innymi dla Kuby.

W 2015 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przez rok był poddany bardzo intensywnemu i wyczerpującemu leczeniu chemioterapią. Do listopada 2017 roku wydawało się, że jego życie powróciło do normalności – Kuba wrócił do domu i ponownie zaczął chodzić do szkoły. Niestety, spokój Kuby i jego rodziców zburzyła przerażająca wiadomość: wznowa choroby. Chłopak obecnie poddawany chemioterapii, która ma przygotować go do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cel najbliższej akcji: znaleźć dawcę dla Kuby.

Kuba uwielbia narciarstwo i jazdę na rowerze.W przyszłości chciałby zostać inżynierem biotechnologii lub informatyzacji. W domu czekają na niego rodzice, 12-letnia siostra oraz trzy ukochane kociaki, adoptowane ze schroniska. Marzenie Kuby jest proste:

– Po przeszczepie chciałbym być już na zawsze zdrowy.

Jedyną szansą dla Kuby jest przeszczep. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.344.940 potencjalnych dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie – nie ma wśród nich osoby, która byłaby całkowicie zgodna genetycznie z Kubą. Stąd ta akcja.

Rejestrować można się w następujących miejscach:

Sobota, 24 lutego 2018 r.

Zespół Szkół Zakonu Pijarów, ul. Pijarska 7, godz. 10:00 ? 13:00.

Niedziela, 25 lutego 2018 r.:

CH 3 STAWY, godz. 9:00 ? 20:00

Galeria Katowicka, godz.10:00 ? 20:00

Silesia City Center, godz. 11:00 ? 21:00

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.