To też jest walka z korkami

19 stycznia 2018 0 przez administrator

Powstaje kolejne centrum przesiadkowe – prace rozpoczęte. Jak to wpłynie na komunikację w tym rejonie?

Zaczęto prace przy budowie centrum przesiadkowego w Zawodziu. Zanim zostanie wbita pierwsza przysłowiowa łopata, trzeba wykonać prace przygotowawcze. Przeprowadzona być musi inwentaryzacja kilku budynków przy ul. 1 Maja oraz Łącznej, a także przegląd elewacji zewnętrznych.

Wykonane zostaną również badania geologiczne terenu przyszłego centrum przesiadkowego. Stąd zmiany w kursowaniu komunikacji tramwajów, o czym dziś już wspominaliśmy.

– W pierwszym etapie wykonawca musi przeprowadzić dogłębne badania gruntu na terenie dzisiejszej pętli tramwajowej, co wiąże się m.in. z wykonaniem odwiertów. Następnie przewidziane są prace przy stabilizacji tego terenu. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu części tramwajów ? na razie bez wprowadzania zmian w organizacji ruchu dotyczącego autobusów i kierowców samochodów – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Katowicach.

Uzupełniamy wcześniejszą informację. Tramwaje linii nr 7 i 36 oraz wybrane kursy linii nr 14, 15, 20 i 33 zostaną skierowane do zajezdni tramwajowej w Katowicach Zawodziu. Tym samym jadąc w kierunku centrum Katowic tramwaje będą obsługiwać przystanek ?Zawodzie Pętla? zlokalizowany bezpośrednio przy ul. 1 Maja (obecnie obsługiwany przez m.in. linie tramwajowe nr: 14, 15 i 20).

? To w sumie niewielka zmiana, dotycząca przede wszystkim pasażerów, którzy rozpoczynają podróż linią 7 lub 36 na pętli Zawodzie, bo będą do tramwaju wsiadać na innym peronie. Zauważą ją także pasażerowie pojedynczych kursów linii jadących od strony Szopienic a kończących się dotąd na pętli, gdyż będą musieli wysiąść z wagonu jakieś 200 metrów wcześniej i przy przesiadce np. na autobus przejść ten krótki odcinek do przystanku autobusowego pieszo ? mówi Andrzej Zowada rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W Katowicach podobnych inwestycji planowanych jest aż osiem, a cztery z nich zakończone będą w ciągu 2 najbliższych lat. Przy pierwszym węźle przesiadkowym w Ligocie prace są już mocno zaawansowane. W połowie tego roku zostanie on otwarty. Plac budowy węzła na Brynowie w ostatnich dniach przekazano wykonawcom. Trwa procedura przetargowa węzła przy ul. Sądowej. O kontrakt ubiegają się czterej oferenci.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – poczta@katowicedzis.pl
http://katowicedzis.pl/