Nie tylko dla wędkarzy

18 stycznia 2018 0 przez administrator

Katowicki WOPR informuje – kiedy możemy bezpiecznie wejść na lód.

W najbliższym czasie zima ma pokazać pazur. Nadchodzą silne mrozy i śnieżyce. Stawy pokryją się jeszcze grubszą warstwą lodu. Na tych, znajdujących się w Dolinie Trzech Stawów, z pewnością zobaczymy wędkarzy łowiących ryby w przerębli.

Naturalne ślizgawki będą kusić dzieci. Czy zabawa na lodzie jest bezpieczna? Na ten temat wypowiedział się katowicki WOPR:

„Powstająca świeża pokrywa lodowa będzie stwarzała zagrożenie z powodu swojej nietrwałości i niestabilności. Gorąco apelujemy o powstrzymanie się od wchodzenia na powierzchnię świeżo zamarzniętych akwenów.

Pokrywa lodowa będzie przy strefie brzegowej sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już paru metrów od brzegu jej trwałość będzie drastycznie maleć.

Aby lód wytrzymał ciężar dorosłej osoby, jego pokrywa musi mieć grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tzw. lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na wierzchu, a więc takiej, jaka wytworzy się naprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z temperaturą poniżej -10 st. C”.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – [email protected]

https://katowicedzis.pl/