Dziesiątki tysięcy gapowiczów

19 stycznia 2018 0 przez administrator

Absurdów z kartami ŚKUP ciąg dalszy. Rodzicom nie pozwala się wyrobić ich dla swych dzieci. W ślad za tym absurdem szykuje się kolejny.

Na razie dzieci i młodzież do lat 16 mogą jeździć autobusami i tramwajami za darmo – pod warunkiem posiadania przy sobie legitymacji szkolnej. Wystarczy ją okazać podczas kontroli. To się jednak ma zmienić. Do 31 marca rodzice mają czas, by wyrobić karty ŚKUP dla dzieci. To na karcie ma być zakodowana tzw. stuprocentowa zniżka. Od 1 kwietnia każde dziecko, które kontroler złapie w pojeździe komunikacji publicznej bez biletu za 0 zł (tj. bez spersonalizowanej karty ŚKUP z zakodowaną zniżką), będzie traktowane jak gapowicz. Mimo że z mocy prawa ma ono uprawnienie do bezpłatnych przejazdów.

Ten absurd ciężko zrozumieć. Nasz czytelnik zderzył się z kolejnym, nie mniejszym. Wiedząc o konieczności wyrobienia karty dla dziecka, udał się do punktu obsługi klienta. Tam zażądano upoważnienia od jego trzynastoletniej córki. Ponieważ oczywiście go nie miał, więc odszedł z kwitkiem. A ściślej rzecz biorąc, z urzędowym formularzem, przygotowanym na takie właśnie okazje. 

Jak mu wyjaśnili prawnicy, trzynastoletnia osoba posiada już tzw. ograniczoną osobowość prawną. I na tej podstawie tacie odmówiono wydania karty ŚKUP dla córki, bez okazania upoważnienia od własnego dziecka. Tylko jak to upoważnienie uzyskać? Dziewczynka nie ma jeszcze dowodu tożsamości. Aby upoważnienie było ważne, powinno zostać spisane w obecności urzędnika państwowego lub notariusza. Ci muszą sprawdzić tożsamość osoby, która wystawia upoważnienie. Potwierdzić tę tożsamość będzie musiał tata – on może się wylegitymować dowodem tożsamości i jest opiekunem prawnym dziewczynki.

I tak oto, by wyrobić kartę ŚKUP dla dziecka, dziecko powinno wystawić tacie urzędowe upoważnienie, zaś tata urzędowo potwierdzić tożsamość dziewczynki. Jest wszakże wyjście z tej interesującej sytuacji. Trzeba się udać razem do punktu wydawania kart ŚKUP. Choć być może wówczas padnie pytanie o to, czy mama dziecka wyraża zgodę na to, by dziecko miało kartę. W końcu ona też jest opiekunką prawną dziewczynki.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – poczta@katowicedzis.pl
http://katowicedzis.pl/