Delfiny i rekiny na Śląsku

3 stycznia 2018 0 przez administrator

Politycy wycofali swój sprzeciw wobec budowy śląskiego oceanarium. 

Tu nie będzie sztuczek i pokazów cyrkowych. Śląskie oceanarium ma służyć edukacji, nauce oraz ratowaniu zagrożonych gatunków. Takie są warunki przedstawione przyszłemu inwestorowi przez władze Rudy Śląskiej.

Oceanarium w metropolii katowickiej zamierza wybudować PFI Future z Wrocławia. Firma ma już doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć. We Wrocławiu można podziwiać Arfykarium-Oceanarium. W Gdańsku trwa budowa oceanarium, połączonego ze sztuczną laguną, pasażem handlowym i kompleksem hotelarskim.

W rywalizacji o to, gdzie śląskie oceanarium powstanie, Ruda Śląska zwyciężyła m.in. z Parkiem Śląskim w Chorzowie. Miasto chce wesprzeć tę inwestycję kwotą 30 mln. zł. Oceanarium powstanie obok nowej trasy N-S. Opozycyjni wobec prezydent miasta radni PiS i PO zagrozili zablokowaniem budżetu miejskiego, jeśli pani prezydent nie porzuci planów dokapitalizowania oceanarium. Na szczęście właśnie się z groźby tej wycofali.

Bez pieniędzy miasta budowa oceanarium nie byłaby taka pewna. Podobne pomysły próbowano w naszym regionie realizować od lat. Wszystko rozbijało się o spore koszty budowy i niewiadome zyski.

Pierwsze delfinarium w tej części Europy miało powstać w Katowicach za 24,5 mln. zł. Wstęgę miała przecinać Otylia Jędrzejczak, a pierwsze kilka ton soli zobowiązał się wrzucić do wody słynny mocarz Mariusz Pudzianowski. Skończyło się na doniesieniach medialnych.

W czerwcu 2017 r. Park Śląski ujawnił, że prowadzi rozmowy z potężnym prywatnym inwestorem o budowie oceanarium. Powstałoby ono na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowicach. Tym razem już w grę wchodziła gigantyczna suma pół miliarda złotych. Jednocześnie Park Śląski nie ma pieniędzy na remont zabytkowych rzeźb, zaś kąpielisko Fala rozpadło się i trzeba je było zamknąć.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – [email protected]

Fot. Afrykarium-Oceanarium Wrocław, WL.