Czujniki w całym mieście

25 stycznia 2018 0 przez administrator

Tego jeszcze nie było nie tylko w Polsce, ale całej Europie. Każdy mieszkaniec Katowic już wkrótce będzie miał dostęp do bieżącej mapy smogowej miasta, wraz z prognozą przemieszczania się smogu. System będzie również informował o sytuacji pogodowej w poszczególnych dzielnicach.

W tym kierunku idzie rozbudowa inteligentnego systemu monitoringu, który został w Katowicach uruchomiony na początku września 2016 r. Rozmieszczone w różnych punktach miasta kamery nie tylko przekazują obraz do centrum zarządzania kryzysowego miasta. Gdy zauważą przestępstwo bądź czyn zabroniony, alarmują i obraz z miejsca zdarzenia wyświetlają w pierwszej kolejności. Dzięki kamerom i inteligentemu systemowi możliwa jest szybka reakcja. Co więcej, dzięki obrazowi kamer znamy wizerunki osób podejrzanych o popełnienie przestępstw. Ostatni taki przypadek to ujawnienie wizerunku pedofila, który zaatakował dziewczynkę na Tysiącleciu.

System stwarza jednak znacznie więcej możliwości. Zostanie do niego podłączonych ponad 150 czujników jakości powietrza, rozmieszczonych w całym mieście. Czujniki będą na bieżąco przekazywały informacje o zanieczyszczeniach, a także o warunkach pogodowych, takich jak prędkość i kierunek wiatru, czy opady. Czujniki mają również badać wpływ samochodów na smog.

I uwaga! Wszyscy mieszkańcy Katowic za pośrednictwem komputerów czy komórek będą mieli dostęp do informacji przekazywanych przez system. Będziemy wiedzieli, jaka jest sytuacja smogowa w poszczególnych punktach miasta. Będziemy mogli dowiedzieć się, jaka jest prognoza na kolejne godziny. Będziemy mogli zaplanować np. popołudniowy spacer.

Odpalenie systemu jesienią.