Bardzo smutna wiadomość

19 stycznia 2018 0 przez administrator

Obyśmy nigdy więcej nie musieli publikować podobnych informacji. Tym razem smutna wieść nadeszła z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Ligocie.

Wczoraj wieczorem zmarł czternastoletni chłopiec, pod którym kilka dni temu załamał się lód na stawie w podgliwickim Rudzińcu. Dziecko było nieprzytomne, gdy po półtora godzinie wydostano je z lodowatej wody. Zapadło w hipotermię. Helikopterem przewieziono je do GCZD. Tu utrzymywane było w stanie śpiączki farmakologicznej. Jego stan lekarze oceniali jako bardzo ciężki, rokowania były nieznane.

Wieczorem dziecko zmarło. Przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa.

O tej tragedii pisaliśmy w tekście „To była śmiertelna pułapka”:
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/443-to-byla-smiertelna-pulapka

Przypomnijmy, że w poniedziałek około 15.30 dwaj chłopcy, podczas powrotu ze szkoły, weszli na staw. Pod ich ciężarem lód pękł. Jeden z uczniów wydostał się na brzeg o własnych siłach. Drugiego wydobyli ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego.

Czy tej śmierci można było uniknąć? Do rodziców, ale przecież również do nauczycieli, kierowany jest apel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Katowic, w którym mowa m.in. o cechach lodu pokrywającego akweny. Wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, prosimy o jego przeczytanie i przekazanie zawartej tam wiedzy młodym ludziom.

WOPR ostrzega i informuje:
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/450-nie-tylko-dla-wedkarzy

http://katowicedzis.pl/