Kiedy odkorkować szampana

31 grudnia 2017 0 przez administrator

Będziecie śledzić odliczanie czasu wraz z telewizją czy radiem? W ten sposób możecie przeoczyć nadejście nowego roku. 

Sprawa czasu ma bowiem aspekt polityczny. W mijającym 2017 r. Polska wybrała swoją drogę w tym zakresie. Postanowiliśmy nie przesuwać już więcej wskazówek zegara. Czesi, Słowacy, Niemcy, Ukraińcy czy też Litwini nadal będą mieli czas letni oraz zimowy. My nie. Pod tym względem będziemy inni niż wszystkie kraje UE, a także USA i większość świata. 

Nie wiadomo więc czy do północy nasi nie pójdą krok dalej i nie wybiorą nowej formy liczenia mijającego czasu. I północ nie będzie już o 24, lecz np. o 26. godzinie. 

Rządowa TVP sygnał nadejścia nowego roku nada stosownie do nowych zaleceń. Z kolei opozycyjne wobec „dobrej zmiany” TVN i Polsat też już nie będą nadawać sygnału nadejścia północy po staremu. Aby wyraźniej zaakcentować protest przeciw wydłużeniu doby, telewizje te skrócą ją symetrycznie. 

Nie wierzyć można też PKP. Podróżnych, którzy znajdą się dziś na katowickim dworcu przestrzegamy, że znajdujące się tam zegary nie zawsze pokazują jeden czas, a nawet gdy tak się działo, nie zawsze był on prawidłowy.

Być może ten najprawdziwszy i najdokładniejszy czas mierzą chronometry naszego obserwatorium w Parku Śląskim. Jednak Park Śląski należy do marszałka, a ten jest w opozycji do rządu. Nie wiadomo więc, który czas będą podawać zatrudnieni tam naukowcy – rządowy, opozycyjny czy obowiązujący do niedawna. 

Jest jednak pewne rozwiązanie. To brytyjski zegar atomowy. Podobno najdokładniejszy na świecie. Spóźnia się tylko o 1 sekundę na 138 mln. lat. Co prawda nie wiemy, jak to ustalono. Jest przecież dużo młodszy i nigdy go jeszcze nie regulowano. 

W każdym razie, w połączeniu ze stroną internetową, do której link poniżej, ma on jedną wielką zaletę. Pokazuje wszystkie strefy czasowe świata. Jeśli więc omawiane powyżej zmiany zostaną wprowadzone, z pewnością pokaże nam strefę dobrej zmiany, strefę opozycyjną, a być może też strefę kolejową, z podziałem na podstrefy. 

http://www.zegaratomowy.com.pl

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – [email protected]