Czy rekord świata padnie w Katowicach?

12 grudnia 2017 0 przez administrator

Próba pobicia szachowego rekordu Guinessa w w Spodku. Podjęta ona zostanie podczas zbliżających się mistrzostw Europy w tej szlachetnej dyscyplinie sportu. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do dopingowania śmiałków, którzy rzucili całemu światu wyzwanie.

Od 14 do 17 grudnia w katowickim Spodku rozgrywane będą mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Zjedzie na nie aż 1330 szachistów z 40 krajów.

Gracze będą walczyć zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Za dnia zaplanowano pojedynki błyskawiczne – zawodnik ma do dyspozycji zaledwie 3 minuty. W nocy stracia potrwają dłużej, każdy zawodnik do dyspozycji mieć będzie 60 minut.

W czasie mistrzostw Jacek Gajewski i Wojciech Waruga podejmą próbę pobicia rekordu Guinessa w najdłuższym maratonie szachowym. Dotychczasowymi mistrzami są Holendrzy, którzy w maju tego roku rozegrali partię, trwającą 48 godzin. Nasi zawodnicy chcą grać w szachy bez przerwy przez 50 godzin.

I kto powiedział, że szachy są dyscypliną sportu niewymagającą tężyzny fizycznej?

Próba bicia rekordu Guinnessa rozpocznie się w piątek (15 grudnia) o godzinie 10.00 a planowo ma się zakończyć w niedzielę (17 grudnia) o godzinie 12.00. Wstęp na imprezę jest wolny – można przyjść i wesprzeć naszych zawodników na duchu.

Kilka słów o śmiałkach, którzy szykują się do pobicia rekordu świata:

Jacek Gajewski – II kategoria szachowa, ranking 1800, nauczyciel wychowania fizycznego, historii oraz instruktor szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach. Jest współautorem trzech książek (wraz z Jerzym Konikowskim) o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach).

Wojciech Waruga – I kategoria szachowa, ranking 2010, ranking FIDE 2019, Mistrz Śląska juniorów w szachach w roku 1979, 4-te i 5-te miejsca w Mistrzostwach Wojska Polskiego w szachach w latach 2012-2017.

 

 Na zdjęciu: II Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Spodku. Fot. UM w Katowicach. 

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje dwa pierwsze zdania na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook – wiadomości, e-mail – poczta@katowicedzis.pl