Pasażerowie wzięli w obronę cudzoziemca, którego dręczyli kontrolerzy w tramwaju. Ale ci ostatni nie odpuścili. Pasażerów poobrażali, obcokrajowcowi wypisali mandat.

Takie zdarzenie opisała nam pani Monika:

Czytelniczka wsiadła do tramwaju nr 6 na przystanku "Dąb-kościół". Tramwaj jechał do Brynowa. Razem z nią na przystanku tym wsiadł mężczyzna o ciemniejszej karnacji. Od razu było widać, że jest cudzoziemcem.

Do tramwaju weszli kontrolerzy. Okazało się, że cudzoziemiec nie ma biletu. Zaczął tłumaczyć, że chciał kupić bilet, ale w pobliżu nie było żadnego sklepu. Pytał kilka osób, ale te go lekceważyły, gdyż mówił po angielsku.

Tłumaczył również, że miał nadzieję, iż w tramwaju będzie automat do zakupu biletów. Nie wiedział, że za przejazd można zapłacić u motorniczego, jako że wszystkie informacje w autobusach i tramwajach są wyłącznie po polsku. Swoją drogą - w mieście, do którego przyjeżdżają tysiące cudzoziemców, jest to co najmniej niedopatrzenie.

"Byłam załamana tą sytuacją. Zaczęłam go bronić" - opisuje incydent czytelniczka: "Chciałam mu dać moje czyste bilety i wtedy kontrolerzy mi powiedzieli, że jestem nienormalna".

Inni pasażerowie przyłączyli się do pani Moniki. Więcej osób stanęło w obronie cudzoziemca. Ten miał 80 zł w ręce i rzeczywiście chciał kupić bilety, nie bardzo wiedział, co się wokół niego dzieje. Wokół rozgorzała sprzeczka, której on nie rozumiał. Pani Monika zaczęła mu wyjaśniać po angielsku.

"Wtedy kontrolerzy mnie zwyzywali. Stwierdzili, że mam się nie wtrącać, gdyż oni mu wszystko wyjaśnili".

Pani Monika zastanawia się, jaki to problem, by naklejki o możliwości zakupu biletów u kierowcy były w dwóch językach. Wszyscy wiemy, że system zakupu biletów KZK GOP jest strasznym bublem, a nasza czytelniczka dodaje, że kontrolerzy z tego korzystają: "Polują na takich, co wpadają w pułapkę naszego zacofania" - uważa pani Monika.

Zakończmy tak, jak incydent ten podsumowała pani Monika: "Słownictwo i kultura osobista kontrolerów pozostawiała wiele do życzenia".

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.