Pan Rafał został uśmiercony przez szpital. Po siedmiu miesiącach przywrócono go do życia.

Kuriozalny proces rozpocznie się przed katowickim sądem. Rafał P. "zmarł" 20 grudnia ub. roku. Dzień przed swoim pogrzebem omal nie "zabił" krewniaka. Ten zadzwonił do narzeczonej pana Rafała z kondolencjami. 

Rozmowa mogła brzmieć następująco. Ona do niego:

- Chwileczkę.

Po czym oddała słuchawkę "nieboszczykowi".

- Tu Rafał. Wygłupy sobie robisz? - zapytał.

Dzwoniący nieomal padł trupem. Wyjaśnił, że rodzina (z którą pan Rafał nie utrzymywał bliższych kontaktów) już zorganizowała jego pogrzeb. Wykopano grób obok trumny jego matki.

Okazało się, że do szpitala w Sosnowcu trafił bezdomny, który miał takie samo imię i nazwisko. Tam zmarł. Pani ze szpitala wpisała te personalia do komputera. System automatycznie wygenerował PESEL i pozostałe dane pana Rafała nie sprawdzając czy są prawidłowe. I mimo że bezdomny urodził się w innym dniu i miał inny PESEL, szpital powiadomił urząd stanu cywilnego o śmierci pana Rafała.

Od grudnia pan Rafał urzędowo uznany był za zmarłego. Nie mógł legalnie pracować, nie był ubezpieczony. Podczas kontroli drogowej mógłby zostać aresztowany za posługiwanie się prawem jazdy należącym do nieboszczyka. Nawet z opieki medycznej musiał korzystać odpłatnie.

Sosnowiecki sąd w poniedziałek unieważnił akt zgonu pana Rafała. Szpital tłumaczył, że bezdomny nie miał przy sobie dokumentów, więc jego dokładniejsza identyfikacja "była utrudniona". Rzekomy nieboszczyk wraca do grona żywych.

- Nastąpiła pomyłka w identyfikacji ciała ludzkiego. Na skutek błędu wydano akt zgonu na osobę żyjącą, noszącą takie samo pierwsze imię i nazwisko jak osoba zmarła – mówi Adam Woźniak (cytat za TVS).

Już jako żywy człowiek pan Rafał złożył w sądzie w Katowicach wniosek o odszkodowanie. Od szpitala, który chciał go pogrzebać żywcem, będzie domagał się 100 tys. zł.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.