Po 12 grudnia będziemy znali wykonawcę tężni solankowej w Parku Zadole. Była ona hitem poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego.

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na budowę tężni solankowej, która powstanie w parku Zadole w Ligocie. Projekt zwyciężył w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, uzyskując 15 tys. głosów. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 12 grudnia.

– Tężnia solankowa w Katowicach będzie miała 6,9 m wysokości, 37,5 m długości i 11,5 m szerokości – tym samym będzie jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Tereny przy tężni zostaną wzbogacone o zieleń, a także małą architekturę, która będzie dostosowana także do osób starszych i niepełnosprawnych – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Koszt budowy tężni szacowany jest na około 2 miliony złotych netto. Prace zakończą się maksymalnie 50 tygodni od podpisania umowy. Zależne jest to od ofert złożonych w przetargu. Kryteria, według których będą one oceniane to: cena 60%, gwarancja 15%, terminy wykonania 25%.

W opinii specjalistów przebywanie w tężni jest pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Wszystko to za sprawą powietrza, które jest nasycone solankowym aerozolem.

Fot. Wizualizacja UM Katowice.